Trwa nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie
15 marca ruszył nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie. W tym roku nastąpiło sporo zmian. Można wnioskować między innymi o nowe dotacje związane z ochroną środowiska i klimatu.
Od połowy marca można składać wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich i płatności obszarowych. Jest to pierwszy nabór wniosków w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
– Plan strategiczny to jest 25 miliardów Euro na 5 lat, z czego ponad 17 miliardów to jest pierwszy filar oznaczający płatności bezpośrednie – tłumaczył wicepremier i minister rolnictwa, Henryk Kowalczyk.
W ramach dopłat bezpośrednich rolnicy na jednym wniosku aplikują o dopłaty do ziemi, o płatność redystrybucyjną oraz o płatność dla młodych rolników.
Wniosek – tak jak w ubiegłych latach – składa się do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ale wyłącznie w postaci elektronicznej – za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.
W tym roku pojawiło się sporo zmian.
– Główne zmiany to ekoschematy, czyli płatności, za które rolnik może uzyskać dodatkowe środki – mówił dyrektor wielkopolskiego oddziału ARiMR w Poznaniu, Mateusz Bukowski.
Łącznie wprowadzono pięć ekoschematów powierzchniowych i jeden ekoschemat dobrostan zwierząt.
– Nowością w tym roku jest brak naliczanej z automatu płatności za zazielenienie. W to miejsce zostały wprowadzone płatności związane z ekoschematami jako wariantami dobrowolnymi dla gospodarstwa – powiedział Rafał Sobczak z oddziału ARiMR w Poznaniu.
Z uwagi na to, że kampania przyjmowania wniosków przebiega według nowych zasad, Ośrodki Doradztwa Rolniczego i biura powiatowe ARiMR pomagają rolnikom w wypełnianiu wniosków. Organizowane są też szkolenia.
– Aby rolników przygotować do tego, Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego podjął z nami współpracę oraz z Dolnośląską Izbą Rolniczą. Zorganizowaliśmy do tej pory ponad 100 szkoleń, które przybliżają zmiany prowadzone we wspólnej polityce rolnej – wyjaśniła Magdalena Salińska z dolnośląskiego oddziału ARiMR we Wrocławiu.
Do udziału w szkoleniach i rozmowach z urzędnikami ośrodków doradztwa rolniczego zachęcał minister rolnictwa, wicepremier Henryk Kowalczyk.
– Ważne jest, aby wszyscy rolnicy, wypełniając wniosek obszarowy, mieli świadomość, z czego można skorzystać – podsumował wicepremier Henryk Kowalczyk.
Podstawowy termin składania wniosków upływa 15 maja. Jeżeli rolnik złoży wniosek po tym terminie, jednak nie później niż do 9 czerwca, jego dopłata zostanie pomniejszona o 1 procent za każdy dzień opóźnienia.
TV Trwam News