fot. pixabay.com

ARiMR: ruszył nabór wniosków o dopłaty do zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe

Od 12 czerwca do 14 lipca br. można składać wnioski o przyznanie dofinansowania do nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez zakupionych w okresie od 16 maja 2022 r. do 31 marca 2023 r. – poinformowała w poniedziałek ARiMR.

Jak podała w poniedziałkowym komunikacie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wnioski o przyznanie dopłat do zakupu nawozów można składać od 12 czerwca – bezpośrednio do kancelarii biura powiatowego ARiMR, za pośrednictwem platformy ePUAP, korzystając z usługi mObywatel na stronie gov.pl lub rejestrowaną przesyłką pocztową. Placówki ARiMR mają przyjmować dokumenty do 14 lipca br. W przypadku platformy ePUAP, mObywatel i rejestrowanej przesyłki pocztowej za datę złożenia będzie uważany dzień nadania wniosku.

„Pomoc przeznaczona jest na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez dokonanych w okresie od 16 maja 2022 r. do 31 marca 2023 r. Co istotne, podmiot sprzedający powinien prowadzić działalność w zakresie obrotu lub sprzedaży nawozów” – przekazano.

Agencja zaznaczyła, że wsparcie kierowane jest do producentów rolnych: którym został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności; będących mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem; którym zagraża utrata płynności finansowej z powodu agresji Rosji na Ukrainę; którzy w 2023 r. złożyli wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich.

Zgodnie z komunikatem ARiMR wysokość pomocy nie może przekroczyć: iloczynu deklarowanej przez producenta rolnego we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2023 r. powierzchni upraw rolnych, jednak nie większej niż 300 ha i stawki pomocy w wysokości: 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych (z wyłączeniem traw na gruntach ornych oraz łąk i pastwisk); 250 zł na 1 ha powierzchni łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych (z wyłączeniem powierzchni, na które przyznano pomoc finansową w ramach działania objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 za realizację zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych, w ramach których obowiązuje całkowity zakaz nawożenia); iloczynu liczby ton nawozów mineralnych, innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, zakupionych w okresie od 16 maja 2022 r. do 31 marca 2023 r. i różnicy ceny za tonę nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez zakupionych między 16 maja 2022 r. a 31 marca 2023 r. i średniej ceny danego typu nawozu mineralnego ogłoszonej w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Agencja poinformowała, że jeśli ze złożonych wniosków będzie wynikać, iż zapotrzebowanie na pomoc przekracza kwotę 4,7 mld zł, do obliczenia wysokości pomocy zastosowany zostanie współczynnik korygujący.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl