ARiMR: Przyjmowane są już wnioski o pomoc związaną z ASF
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczyna dziś przyjmowanie wniosków o pomoc klęskową i tą związaną z afrykańskim pomorem świń.
Nowy nabór odbędzie się na zmienionych zasadach. Uwzględniono w nim zmiany, które umożliwiają udzielenie pomocy producentom trzody chlewnej, których gospodarstwa zostały dotknięte afrykańskim pomorem świń.
O niektórych warunkach, które trzeba spełnić, by otrzymać wsparcie, mówi Paweł Mucha, rzecznik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
– Wnioski o przyznanie pomocy mogą składać rolnicy, którzy najpóźniej w dniu wystąpienia szkody, byli właścicielami gospodarstwa albo otrzymali decyzję powiatowego lekarza weterynarii, nakazującą wybicie świń lub utylizację padłych świń w celu zwalczania ASF. Przyznanie wsparcia będzie zależne od tego czy powstałe w gospodarstwie szkody spowodowane, przynajmniej przez jedno z niekorzystnych zdarzeń losowych lub poniesione zostały przez rolnika szkody związane z wystąpieniem ASF, jeśli miały one miejsce w roku, w którym jest składany wniosek o przyznanie pomocy lub co najmniej w jednym z dwóch lat poprzedzającym rok składania wniosków – wyjaśnia Paweł Mucha.
W przypadku ASF, pomoc przysługuje, gdy wybite lub zniszczone padłe świnie stanowiły co najmniej 30 proc. tych, które posiadał rolnik. By otrzymać pomoc klęskową, straty muszą wynosić min. 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej lub dotyczyć składnika gospodarstwa, którego odtworzenie wymaga poniesienia kosztów kwalifikujących się do udzielenia wsparcia.
Kwota wsparcia będzie mniejsza w przypadku uzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela lub braku obowiązkowego ubezpieczenia upraw, gdy rolnik będzie ubiegał się o pomoc na odtworzenie plantacji chmielu czy sadów efektywnie dłużej niż 5 lat. Wnioski można składać do 28 czerwca br.
RIRM