Nie będzie analizy taśm, bo nagrania są po rosyjsku!

Eksperci z Krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych nie przeanalizują próbek głosów kontrolerów z wieży w Smoleńsku – bo są po rosyjsku – o sprawie poinformowała jedna ze stacji radiowych. Chodzi o próbki przekazane przez stronę rosyjską w grudniu ub.r.

Mec. Stanisław Piotrowicz, wiceszef Parlamentarnego Zespołu ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy Smoleńskiej, powiedział, że krakowski instytut ma szeroki wachlarz narzędzi badawczych i ekspertów. Dziwi fakt, że problemem miałby być język.

– Nie znam bliżej uzasadnienia Instytutu Ekspertyz Sądowych, czy fakt posługiwania się językiem rosyjskim na wieży kontroli lotów w Smoleńsku jest wyłączną przeszkodą, bo jeżeli tak, to myślę, że można przecież powołać w skład również specjalistów z tej dziedziny. Jeżeli nie powołają specjalistów, którzy znają dobrze język rosyjski, to nie będą posiadali takich instrumentów badawczych, jakie posiada Instytut Ekspertyz Sądowych. W związku z tym będziemy znowu w punkcie wyjścia. Jest natomiast potrzebna opinia kompleksowa. Instytut dysponuje wszechstronnymi narzędziami. Jeżeli brakuje znajomości języka, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do składu dokoptować biegłego z tej dziedziny – powiedział mec. Stanisław Piotrowicz.     

Decyzję instytutu wysłano już do prokuratury wojskowej, która bada katastrofę Tu-154M. Teraz ma trwać poszukiwanie ekspertów, którzy wykonają opinię uzupełniającą.

Pod uwagę są brane instytucje i prywatne firmy.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl