(fot. PAP)

Będzie ekshumacja Ryszarda Kaczorowskiego

Najprawdopodobniej dojdzie do ekshumacji ciała Ryszarda Kaczorowskiego – ostatniego prezydenta RP na Uchodźstwie. Trumna z jego ciałem będzie jedną z czterech, które w najbliższym czasie otworzą polscy prokuratorzy. Niewykluczone też, że łącznie może dojść nawet do 15 ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej.

To wynik wątpliwości dokumentów sekcyjnych jakie dotarły do Polski z Rosji – mówi Piotr Pszczółkowski, pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego.

– Najprawdopodobniej dokumentacja sekcyjna z Rosji, która po wielu miesiącach przyszła budzi daleko idące wątpliwości. Dlatego też tego rodzaju czynności są przez prokuraturę eliminowane. Dla opinii społecznej trzeba byłoby się zastanowić znając także wyniki badań DNA zrobionych w przypadku śp. Anny Walentynowicz czy istnieje możliwość żeby zaniechać przeprowadzenia wszystkich badań sekcyjnych, które do tej pory nie zostały przeprowadzone. Z prawniczego punktu widzenia będzie bardzo trudno taką tezę bronić. – powiedział Piotr Pszczółkowski.

Tymczasem dziś rodzina śp. Anny Walentynowicz odebrała ciało Legendy Solidarności z Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu. Doczesne szczątki Anny Walentynowicz zostaną przewiezione do Gdańska gdzie jutro odbędą się uroczystości pogrzebowe. O godzinie 12.00 w Kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku będzie sprawowana Msza św. pogrzebowa.

Rodzina nie kryje rozżalenia całą sytuacją winni zamieszania z ekshumacją powinni zostać ukarani, podkreślał Piotr Walentynowicz, wnuk śp. Anny Walentynowicz.

 

Wypowiedź Piotra Pszczółkowskiego:

Audio MP3
Pobierz

 

Wypowiedź Piotra Walentynowicza:

Audio MP3
Pobierz

 

RIRM

drukuj