Ks. bp Józef Guzdek apeluje o jedność

Biskup polowy Wojska Polskiego ks. bp Józef Guzdek odprawił w Katedrze Polowej Wojska Polskiego Mszę św. w intencji księdza biskupa polowego gen. Tadeusza Płoskiego i jego sekretarza ks. płk. Jana Osińskiego oraz wojskowych i mundurowych, którzy trzy lata temu zginęli w katastrofie smoleńskiej.

W Mszy św. uczestniczyły rodziny obu księży oraz mieszkańcy stolicy.

Podczas Eucharystii ks. bp Józef Guzek zaapelował o jedność, by wszyscy potrafili być razem, jak wtedy, trzy lata temu, podczas modlitwy.

Mówiąc o bliskich ofiar katastrofy, ksiądz biskup nawiązał do słów z Ewangelii o uczniach idących do Emaus po ukrzyżowaniu Chrystusa.

Wczesnym rankiem tego dnia na wieść o tragedii serca ich bliskich wypełniły smutek i rozgoryczenie. Wielu utraciło nadzieję, niektórzy nawet poczuli się opuszczeni przez Boga. Trudno było im zrozumieć zapewnienie, że Bóg troszczy się o każde swoje dziecko – mówił biskup polowy Wojska Polskiego. 

„Można też odnieść do rodziny księdza bp. Tadeusza Płoskiego i księdza Jana Osińskiego, których doczesne szczątki spoczywają w podziemiach Katedry Polowej” – zaznaczył ksiądz biskup.

Jak podkreślił, w tamtym czasie najbliżsi tragicznie zmarłych szukali wsparcia i pomocy w drugim człowieku.

– Chcieli, aby ten wyjątkowo ciężki krzyż stał się choć odrobinę lżejszy i łatwiejszy do niesienia. W tamtym czasie unikaliście samotności, mimo to życzliwi towarzysze waszego cierpienia nie wystarczyli wam. Szukaliście pociechy i nadziei w Bogu żywym, w modlitwie i Eucharystii – mówił ks. bp Józef Guzdek. 

„W takiej sytuacji trzeba przylgnąć do Boga. On nam pomoże spojrzeć z innej perspektywy na tragiczne, trudne i niezrozumiałe doświadczenia. Tylko wtedy możemy uwierzyć, że Bóg rzeczywiście o nas się troszczy” – mówił ksiądz biskup polowy Wojska Polskiego.

Ks. bp Józef Guzdek zaznaczył, że nawet dzisiaj, gdy minęły trzy lata od katastrofy, nie mówimy o tych, którzy lecieli do Katynia, w czasie przeszłym. „My, jako chrześcijanie wierzymy, że oni żyją, że nam towarzyszą – podkreślił.

Po Mszy św. przy płytach nagrobnych księdza biskupa Płoskiego i księdza Osińskiego oraz w kaplicy katyńskiej Katedry Polowej zapalono znicze.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęło 96 osób. Polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim miała wziąć udział w uroczystościach z okazji rocznicy zbrodni katyńskiej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl