Ekshumacja ciała Anny Walentynowicz

Rodzina śp. Anny Walentynowicz – która zginęła w katastrofie smoleńskiej weźmie udział w ekshumacji ciała, które leży w warszawskim grobie.

Prokuratura przypuszcza, że mogło tam zostać pochowana działaczka solidarności.Prace ekshumacyjne z udziałem rodziny zaplanowano na 18 września. Jednak dzień wcześniej w Gdańsku zostanie otwarty grób w którym tuż po katastrofie miała spocząć Anna Walentynowicz. Rodzina od początku miała wątpliwości czy w rodzinnym grobie spoczywa ciało bliskiej im osoby.

Ppłk. Robert Pyra z Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie poinformował mec. Stefana Hamburę – pełnomocnika rodziny o tym, że bliscy mogą złożyć wniosek z prośbą o uczestniczenie w kolejnej ekshumacji, czyli w tej którą zaplanowano w Warszawie.

– Jak słusznie ktoś kiedyś zauważył nie bez powodu przeprowadza się ekshumacje w dwóch różnych miejscach. Uzasadnienie wynika z tego faktu, że rodzina bierze udział w jednej i drugiej ekshumacji – powiedział Hambura.

Przypomnijmy – tuż po katastrofie Rosjanie a potem rząd Donalda Tuska informowali rodziny o tym, że nie wolno otwierać trumien. Jednak w dokumentacji sekcyjnej Rosjan pojawiły się nieprawidłowości. Dotychczas przeprowadzone ekshumacje kilku ofiar katastrofy ujawniły rozbieżności.

 

Wypowiedź mec. Stefana Hambury:


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj