Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

W Białymstoku pod hasłem „Wracamy do ciebie Polsko” rozpoczyna się 12. Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Jest to uroczystość patriotyczno-religijna organizowana przez Związek Sybiraków przy wsparciu władz miasta.

Ma  przypominać historię wywózek na Wschód i upamiętniać tych, którzy z zesłania nie wrócili. W tym roku Sybiracy chcą również w sposób szczególny wspomnieć swój powrót do Ojczyzny i życie w latach PRL – mówi Tadeusz Chwiedź, prezes Związku Sybiraków.

– Chcemy podać przesłanki, przepisy, podstawy które dawały nam nadzieję i otuchę na powrót. Chociaż ta nadzieja trwała w nas wiecznie; modlitwa do Boga o opatrzność i opiekę zawsze dawała nam nadzieję. I tą nadzieję żyliśmy. Dzisiaj chcemy przypomnieć wydarzenia jakie spowodowały powrót i  nakreślić w jakich warunkach Polska nas przyjęła. Nie jak matka kochająca dzieci, ale jak macocha; i to zła macocha. Społeczność Sybiracka, która powróciła była w okresie PRL-u traktowana jako druga kategoria obywateli – powiedział Tadeusz Chwiedź.

Uroczystości rozpoczynają się pod Pomnikiem Katyńskim. Zostanie tam  wygłoszony referat wprowadzający a następnie zgromadzeni otrzymają błogosławieństwo w obrzędzie katolickim i prawosławnym. Pod pomnikiem zapłoną także  znicze i zostanie złożony wieniec.

– Po uroczystościach, którymi damy dowód pamięci tragedii katyńskiej wyruszymy w Świętojańską, Branickiego, Piastowską do kościoła Ducha Świętego, gdzie zostanie odprawiona Msza Święta celebrowana przez metropolitę białostockiego. Po uroczystościach w kościele, przejdziemy do Pomnika Grobu Nieznanego Sybiraka, gdzie będzie dalszy ciąg uroczystości;  w oprawie wojskowej, z apelem poległych, salwą honorową oraz błogosławieństwem i modlitwą za zmarłych Sybiraków – powiedział Tadeusz Chwiedź.

Co roku w obchodach biorą udział Sybiracy z kraju i zagranicy a także młodzież w tym uczniowie szkół noszących imię Związku Sybiraków.

Wypowiedź Tadeusza Chwiedzia:

Audio MP3
Pobierz

 

RIRM

 

drukuj