Białystok. Obchody związane z Marszem Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

W Białymstoku rozpoczęły się w czwartek obchody związane z XVI Międzynarodowym Marszem Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. W mieście otwarto dwie wystawy poświęcone deportacjom na Wschód, na wieczór zaplanowano koncert. Sam marsz odbędzie się w piątek.

Marsz, który jest inicjatywą Związku Sybiraków, to patriotyczno-religijna uroczystość upamiętniająca wywiezionych na Wschód, zwłaszcza tych, którzy z zesłania nie wrócili. Organizowany jest przy wsparciu władz Białegostoku.

Rokrocznie przyjeżdżają wtedy do tego miasta Sybiracy z kraju i za granicy oraz młodzież, w tym uczniowie szkół noszących imię Związku Sybiraków; w sumie w obchodach bierze udział po kilkanaście tysięcy osób.

Główny punkt dwudniowych uroczystości stanowi przemarsz ulicami miasta, kończący się przy Grobie Nieznanego Sybiraka – jedynym w kraju takim pomniku. Zbudowano go pod koniec lat 90. ub. wieku. Jego najważniejszą częścią jest kilkumetrowy krzyż, przy którym są złożone urny z prochami nieznanych osób, które zginęły na terenie b. ZSRR. Na murze wokół pomnika znajdują się tablice poświęcone osobom ważnym dla środowiska sybirackiego.

W tym roku cała uroczystość ma przypominać o ważnej roli polskich nauczycieli, których praca na zesłaniu pomagała walczyć z rusyfikacją. Białostockie Muzeum Wojska wydało publikację „Nauczyciele polscy zesłańcy Sybiru – wspomnienia Sybiraków z lat 1940-1946”.

W czwartek po południu w mieście otwarto dwie wystawy związane z deportacjami na Wschód. To m.in. nowa ekspozycja w – otwartym niedawno – centrum edukacyjno-wystawienniczym powstającego Muzeum Pamięci Sybiru. To wystawa o Polakach w Kazachstanie w latach 1936-1956, powstała w oparciu o pamiątki zbierane na potrzeby tej placówki.

W ciągu kilku lat w Białymstoku ma powstać Muzeum Pamięci Sybiru; miasto przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na budowę gmachu tego muzeum. Będzie ono placówką ogólnopolską zajmującą się m.in. tematyką wywózek Polaków na Wschód.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl