W Białymstoku trwa XVI Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

Patriotyczno-religijna uroczystość organizowana jest przez Związek Sybiraków przy wsparciu władz miasta.

Upamiętnia historię wywózek na Wschód i tych, którzy nigdy z nich nie wrócili – tłumaczył Kordian Borejko, prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Warszawie.

– Spotkania organizowane są po to, żeby uczcić i zachować w pamięci wydarzenia sprzed tych lat. Jednocześnie utrwalając w świadomości społecznej te wydarzenia, bo historia jest częścią naszej tożsamości narodowej. Kwestia związana z tą organizacją pokazuje jaka ilość Polaków była zesłana na nieludzką ziemię, a tam spotykają się ludzie, którym dane było wrócić do kraju i wspomina się tych, którzy na nieludzkiej ziemi zostali na zawsze – powiedział Kordian Borejko.

Uczestnikom wydarzenia towarzyszy hasło: „Nauczyciele polscy – zesłańcy Sybiru”.

Marsz rozpoczął się przy Pomniku Katyńskim. Obchody zakończą się po południu przy Grobie Nieznanego Sybiraka, gdzie będzie sprawowana Eucharystia. Tuż po niej planowane są wystąpienia zaproszonych gości.

W tegorocznej uroczystości bierze udział m.in. senator Anna Maria Anders oraz p.o. szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Na marsz co roku przybywa kilkanaście tys. osób. To głównie Sybiracy, ich rodziny, kombatanci oraz młodzież szkolna i harcerze.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl