Białystok: wątek odnalezienia kolejnych kości ludzkich na terenie aresztu dołączony do śledztwa IPN

Wątek związany z odnalezieniem kolejnych ludzkich kości na terenie aresztu śledczego w Białymstoku jest badany w śledztwie dotyczącym m.in. zbrodni funkcjonariuszy UB popełnionych przed laty w tym miejscu – zdecydował pion śledczy białostockiego oddziału IPN.

Przed miesiącem kości znaleziono w wykopie na terenie aresztu i w ziemi wywiezionej stamtąd w okolice Izabelina pod Białymstokiem. Stało się to w trakcie budowy zbiornika odprowadzającego wodę deszczową, na terenie dawnego ogrodu więziennego.

Teren białostockiego aresztu, to miejsce kilkuletnich ekshumacji w ramach śledztw IPN dotyczących m.in. zbrodni komunistycznych funkcjonariuszy UB. Najpoważniejsze poszukiwania były prowadzone na zewnątrz budynków – właśnie na terenie dawnego przywięziennego ogrodu. Tam, w ramach prac ekshumacyjnych prowadzonych na dużą skalę w pięciu etapach w latach 2013-2015, odkryto łącznie szczątki 385 osób: mężczyzn, kobiet i dzieci. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że większość ofiar pochodzi z czasu okupacji niemieckiej.

Poszukiwania były prowadzone również w piwnicach budynku administracyjnego tego aresztu. Odkryto tam szczątki dziesięciu osób i drobne fragmenty kości co najmniej jeszcze jednej. Ze źródeł archiwalnych i dowodów zebranych w śledztwie prokuratorów białostockiego oddziału IPN wynika, że w piwnicach miejscowego aresztu wykonywane były w latach 40. i 50. ubiegłego wieku wyroki śmierci, wydawane przez ówczesny miejscowy Wojskowy Sąd Garnizonowy, a następnie Wojskowy Sąd Rejonowy.

W ocenie historyków IPN niewykluczone jest, iż dokonywano tam także potajemnych pochówków ofiar zbrodni komunistycznych.

Jak powiedział PAP we wtorek szef pionu śledczego IPN w Białymstoku prokurator Janusz Romańczuk, materiały dotyczące odkrytych szczątków, zebrane m.in. przez policję, zostały dołączone do śledztwa, w ramach którego prowadzono prace ekshumacyjne na terenie aresztu. Dodał, że w poszukiwaniu ludzkich szczątków przesiewana jest ziemia, która została wywieziona do Izabelina.

Kiedy w połowie kwietnia nagłośnione zostały w mediach informacje o szczątkach odkrywanych w hałdach ziemi w Izabelinie, IPN przypominał w komunikacie prasowym o prowadzonych w areszcie wcześniej pracach ekshumacyjnych zaznaczając, że teraz odnaleziono szczątki w miejscu, w którym nie były prowadzone takie prace.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl