fot. twitter.com/IPN

78 lat temu rozpoczęła się pierwsza deportacja Polaków do ZSRR

78 lat temu rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja obywateli polskich w głąb Związku Sowieckiego. Dla wielu z nich oznaczała wyrok śmierci.

Decyzję o deportacji wydała 5 grudnia 1939 r. Rada Komisarzy Ludowych. Przez następne dwa miesiące trwały przygotowania do jej przeprowadzenia. Sporządzono wtedy listy osób do deportacji i prowadzono „rozeznanie terenu”. Celem deportacji była eksterminacja elit oraz ogółu świadomej narodowo polskiej ludności. Wywózki miały rozbić społeczną strukturę, dostarczając jednocześnie totalitarnemu sowieckiemu imperium siłę roboczą. Deportacja przeprowadzona przez NKWD odbyła się w strasznych warunkach, które dla wielu były wyrokiem śmierci.

Temperatura dochodziła nawet do minus 40 stopni Celsjusza. Ludzi przewożono w wagonach towarowych z zakratowanymi oknami, do których ładowano po 50 osób, a czasami więcej. Podróż na miejsce zsyłki trwała niekiedy nawet kilka tygodni. Warunki panujące w czasie transportu były przerażające, ludzie umierali z zimna, z głodu i wyczerpania. Związek Sybiraków przyjmuje, że wywieziono w sumie 1,35 mln Polaków. Po dotarciu na miejsce, zesłańców czekała niewolnicza praca, nędza, choroby i głód.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj