Papież i Putin o potrzebie pokoju i przerwania przemocy w Syrii

Papież Franciszek i prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiali w poniedziałek o woli dążenia do pokojowego rozwiązania konfliktu w Syrii i położyli nacisk na konieczność natychmiastowego przerwania przemocy w tym kraju – poinformował Watykan po audiencji. 

W wydanym komunikacie watykańskie biuro prasowe podało, że Putin podczas pierwszego spotkania z Franciszkiem i sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej arcybiskupem Pietro Parolinem wyraził zadowolenie z dobrych dwustronnych relacji. Tematem rozmów – wyjaśnił Watykan – było też życie wspólnoty katolickiej w Rosji oraz „fundamentalny wkład chrześcijaństwa w społeczeństwo”. Mowa była także o „krytycznej sytuacji chrześcijan w niektórych regionach świata” oraz o obronie i krzewieniu godności człowieka, życia ludzkiego i rodziny.

Specjalną uwagę rozmówcy poświęcili kwestii pokoju na Bliskim Wchodzie i sytuacji w Syrii.

„Położono nacisk na konieczność położenia kresu przemocy i wysłania ludności pomocy humanitarnej, jak też na popieranie konkretnych inicjatyw na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu, które nada przywilej negocjacjom z udziałem wszystkich części składowych społeczeństwa – etnicznych i religijnych i przy uznaniu ich niezbywalnej roli” – głosi watykańska nota.

Podczas spotkania Putin przekazał papieżowi Franciszkowi pozdrowienia od patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla. Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi informując o tym podkreślił, że prezydent nie zaprosił Papieża do Rosji. „Nikt tego zresztą nie oczekiwał” – dodał rzecznik.

Pierwsza rozmowa nowego Papieża z rosyjskim przywódcą w Watykanie trwała 35 minut.

Następnie podczas publicznej części spotkania Putin wręczył Franciszkowi kopię ikony Matki Bożej Włodzimierskiej. Rosyjski prezydent zapytał Papieża, czy podoba mu się ikona, a następnie przeżegnał się i ją pocałował. Franciszek również pocałował ikonę.

Władimir Putin przyjechał do Watykanu spóźniony prawie 50 minut.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl