Papież Franciszek spotka się z Putinem

Dziś o godz. 17 Ojciec św. Franciszek przyjmie na audiencji prezydenta Rosji Władimira Putina. Będzie to pierwsze spotkanie przywódcy Rosji z nowym papieżem. To przede wszystkim nadzieja na dialog ws. szybkiego i bezkrwawego rozwiązania konfliktu w Syrii.

Spotkanie Putina z Ojcem św. Franciszkiem budzi nadzieję na zjednoczenie wysiłków prawosławno-katolickich związanych z konfliktem w Syrii. Patriarchat moskiewski prowadzi tam działania mające na celu obronę chrześcijan, wobec których stosowana jest przemoc.

Wcześniej przedstawiciel patriarchatu moskiewskiego wyraził nadzieję, że spotkanie to umocni relacje rosyjsko-watykańskie oraz stosunki między Rosyjską Cerkwią Prawosławną i Kościołem rzymskokatolickim. Władimir Putin spotykał się już z bł. Janem Pawłem II w roku 2000 i 2003 oraz z Benedyktem XVI w roku 2007.

Prezydent Rosji wysłał w marcu list gratulacyjny do Piotra naszych czasów po wyborze na Ojca Świętego. Putin wyraził w nim nadzieję na dobrą współpracę Moskwy z Watykanem życząc sukcesów w nawiązywaniu dialogu. Również Ojciec Święty Franciszek skierował do prezydenta Rosji swoje pismo, kiedy ten był gospodarzem szczytu G20 w Petersburgu. Papież apelował o działania na rzecz rozwiązania konfliktu w Syrii.

TV Trwam News

drukuj