fot. PAP/EPA

Syryjskie Obserwatorium: francuskie naloty na Rakkę – 36 eksplozji

W niedzielę wieczorem naloty przeprowadzone przez francuskie lotnictwo  zniszczyły magazyny broni i obóz szkoleniowy Państwa Islamskiego (IS) w mieście Rakka na północy Syrii – potwierdziło w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

„W nocy w Rakce było co najmniej 36 eksplozji. Objęły całe miasto. Były naloty na północy i na południu Rakki” – powiedział Rami Abdul Rahman, szef Obserwatorium, opozycyjnej organizacji z siedzibą w Wielkiej Brytanii, dysponującej siecią informatorów w Syrii.

Wśród celów nalotów na nieformalną stolicę Państwa Islamskiego Obserwatorium wskazało „Brygadę 17” – obóz szkoleniowy, na terenie którego znajduje się skład broni dżihadystów.

Francuskie ministerstwo obrony podało w nocy, że w ataku na Rakkę wzięło udział 12 maszyn, w tym 10 myśliwców bombardujących, które zrzuciły 20 bomb.

Do nalotów doszło po dwóch dniach od skoordynowanych ataków terrorystycznych w Paryżu, w których zginęło 129 osób, a ponad 350 zostało rannych.

Prezydent Francji Francois Hollande określił te ataki jako „akt wojenny” i zapowiedział „bezlitosną odpowiedź”.

Francja, która od roku uczestniczy w koalicji międzynarodowej przeciwko Państwu Islamskiemu w Iraku, we wrześniu rozszerzyła swój udział w operacjach w Syrii.

PAP/RIRM

drukuj