Prof. Jan Szyszko o priorytetach resortu

Realizowanie podstawowych celów rządu, ochrona polskiej ziemi leśnej i rolnej, a także edukacja w dziecinie środowiska naturalnego – to trzy priorytety, którymi ma się zająć Ministerstwo Środowiska na czele z prof. Janem Szyszko. 

W rozmowie z „Naszym Dziennikiem” nowy minister środowiska podkreśli, że nie zawahał się odpowiedzieć na propozycje premier Beaty Szydło w sprawie objęcia tego stanowiska.

„Ministerstwa tak niezwykle ważnego dla realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju państwa. Znam tę tematykę i znam ten resort. Wiem, co należy naprawić, a jakie procesy zahamować. Kierowanie resortem jest wielkim wyzwaniem, które ma wpływ na naprawę kraju. To był powód, dla którego na propozycję Beaty Szydło odpowiedziałem „tak” – powiedział prof. Szyszko.

Odnosząc się do dotychczasowej polityki rządu PO-PSL w tym sektorze, szef resortu środowiska wykazał destrukcyjne działania, takie jak zgodę na wolny obrót polską ziemią od 1 maja 2016 roku, czy „haracz” narzucony na Lasy Państwowe przez poprzedni rząd.

„W ten sposób rozpoczęto proces destabilizacji organizacji zarządzającej powierzchnią 7,5 mln ha. Destabilizacja ma doprowadzić do bankructwa. A co się robi z bankrutem? Bankruta się sprzedaje. Trzeba temu za wszelką cenę przeciwdziałać” –zaznaczył w „Naszym Dzienniku” prof. Jan Szyszko.

Zapytany o rozliczenie protokołu z Kioto prof. Szyszko zaznaczył, że należy jasno pokazać na arenie międzynarodowej, jak wyglądało wykonanie zobowiązań z tego protokołu przez Polskę w porównaniu z innymi krajami.

– Niedopuszczalne jest, że Polska wykonała swoje zobowiązania z nawiązką, bo mieliśmy dokonać redukcji gazów cieplarnianych o 6 proc., a dokonaliśmy tego zdecydowanie w większej skali, a w zamian za to jesteśmy określani jako kraj, który niszczy układ klimatyczny. Natomiast stara piętnastka od roku bazowego podniosła emisję gazów cieplarnianych, a chce uchodzić za lidera ekologii – podkreślił minister środowiska.  

Nowy minister środowiska zapowiedział szeroką współpracę w sprawach realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju.

„Polityka klimatyczna jest priorytetem dla Polski. Będę w tej sprawie współpracował nie tylko ze wszystkimi resortami, ale i w pierwszej kolejności z prezydentem” – czytamy w wywiadzie.

Nasz Dziennik/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl