Minister środowiska podsumował COP23

Minister środowiska prof. Jan Szyszko podsumował szczyt klimatyczny w Bonn. Teraz przed Polską stoi duże wyzwanie – już za rok w Katowicach odbędzie się najważniejsze globalne forum poświęcone światowej polityce klimatycznej: COP24. Podczas szczytu zostaną podjęte wiążące decyzje ws. polityki zrównoważonego rozwoju.

Minister środowiska poinformował, że polska delegacja w Bonn prezentowała polskie osiągnięcia, m.in. w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

– (…) W zakresie najnowszych technologii, w zakresie promowania zrównoważonego rozwoju, m.in. poprzez pokazywanie działań związanych z obiegiem zamkniętym, gdzie również prezentowaliśmy swoje działania nie tylko w zakresie technologicznym, ale również w zakresie finansowym – mówił minister środowiska prof. Jan Szyszko.

Szef resortu środowiska wskazał, że „Polska to kraj, który ma jedno z największych osiągnięć z punktu widzenia kreowania polityki klimatycznej świata”.

– Wzrost gospodarczy powiązany z dużą redukcją emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, przy naszym podstawowym nośniku energii zapewniającym nasze bezpieczeństwo energetyczne – jakim jest węgiel kamienny i węgiel brunatny – zwrócił uwagę prof. Jan Szyszko.

Minister dodał, że kolejnym powodem do dumy są „świetnie zorganizowane” Polskie Lasy Państwowe.

– Polskie Lasy Państwowe, które są gotowe ku temu, aby zwiększyć pochłanianie dwutlenku węgla, nawet realizując program zwiększania lesistości kraju do 50 mln ton rocznie – zaznacza prof. Jan Szyszko.

Zwrócił też uwagę na bogactwo polskich zasobów geotermalnych.

– Trzecia specjalność polskiej gospodarki, to jest odnawialne źródło energii. Polska jest niezwykle bogata w zakresie zasobów geotermalnych. Te polskie zasoby geotermalne wielokrotnie przewyższają nasze potrzeby na ciepło – podkreślił minister Jan Szyszko.

Jak dodał, to wszystko strona polska pokazała również podczas 23. konferencji stron konwencji klimatycznej.

– Szanowni Państwo, Polska to kraj sukcesu, ale również to kraj, który cieszy się dużym autorytetem w skali świata. I to z tego powodu po raz trzeci będziemy organizatorem tej największej konwencji gospodarczej świata, a po raz czwarty Polak obejmie prezydenturę – zaznaczył minister środowiska prof. Jan Szyszko.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl