fot. PAP/Jerzy Muszyński

Katowice gospodarzem COP24

Katowice będą gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ w 2018 roku. Taką decyzję przekazał minister środowiska prof. Jan Szyszko na wspólnej konferencji prasowej z Sekretarz Wykonawczą Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC), oraz z prezydentem Katowic.

To już trzecia konferencja klimatyczna, która odbędzie się w naszym kraju. Za każdym razem to ogromny prestiż ale także spore wyzwanie organizacyjne – podkreślał minister środowiska prof. Jan Szyszko.

– Konferencja stron konwencji klimatycznej to przybycie do nas gości z prawie 200 państw, reprezentowanych przez prezydentów, premierów, ministrów. Kilkanaście tysięcy gości będzie u nas przez dwa tygodnie – mówił prof. Jan Szyszko.

Jak podkreślał minister środowiska w sprawie organizacji szczytu wpłynęły propozycje z dwóch miast, Gdańska i Katowic. Obie oceniała specjalna misja ONZ.

– Po wnikliwej analizie za i przeciw biorąc pod uwagę wszelkie plusy i minusy poszczególnych miast, podjęliśmy decyzję, że konferencja COP24 odbędzie się na terenie Katowic – poinformował szef resortu środowiska.

Jestem bardzo szczęśliwy, bo miasto, którego jestem gospodarzem zorganizują szczyt klimatyczny w roku 2018 – nie krył zadowolenia z takiej decyzji prezydent Katowic Marcin Krupa

– Miasto Katowice wielu kojarzy się z przemysłem, to nie do końca prawda, ponieważ miasto to jest jednym z najbardziej zielonych aglomeracji w Polsce. Czterdzieści pięć procent powierzchni naszego miasta to są tereny zielone, w tym znaczną część zajmują oczywiście lasy. Z pięknym starodrzewem, pozostałością po Puszczy Pszczyńskiej, który tworzy piękny bukowy las – akcentował prezydent Katowic.

A to właśnie dzięki lasom, glebom, i innym systemom naturalnym cele i ambicje związane z paryskim porozumieniem w zakresie zmian klimatu, będą mogły zostać zrealizowane – mówiła Sekretarz Wykonawcza Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu.

– Lasy absorbują dwutlenek węgla, natomiast wylesianie powoduje wzrost dwutlenku węgla w atmosferze. Lasy mają także kluczowe znaczenie dla rolnictwa, zaopatrzenia w wodę, dla przeciwdziałania erozji i wspierania bogactwa fauny i flory. Co widać tutaj w Polsce – podkreślała Patricia Espinosa.

Jednak zanim szczyt klimatyczny odbędzie się w Polsce, za pół roku gospodarzem COP23 będzie Fidżi, a wydarzenie odbędzie się w niemieckim Bonn.

 – Konferencja w Bonn będzie ważna także dla Katowic, ponieważ w wielu kwestiach, które będą rozważać delegaci w zgromadzeni w Niemczech musi nastąpić ogromny postęp, żeby można było te kwestie dopiąć w Katowicach – mówiła komisarz Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Chodzi o wytyczne, jakie należy przyjąć by porozumienie paryskie weszło w fazę w pełni operacyjne. Ponadto rządy muszą dokonać weryfikacji tego kiedy i w jakim stopniu będą mogły wykonać założenia porozumienia paryskiego.


TV Trwam News/RIRM

drukuj