Min. Szyszko: Mamy chronić to, co zostało wpisane do programu NATURA 2000

Mamy chronić to, co zostało wpisane do programu NATURA 2000podkreślił minister środowiska prof. Jan Szyszko. Szef resortu odniósł się w ten sposób do działań, jakie są prowadzone w Puszczy Białowieskiej, w której kornik niszczy kolejne siedliska.

Minister Jan Szyszko 9 sierpnia br. był gościem programu „Po stronie prawdy” w TV Trwam. Polityk wraz z ekspertami i mieszkańcami rozmawiał o tym, jak ratować puszczę.

Profesor zwrócił uwagę, że prowadzone działania ochronne spotkały się z niezrozumieniem i protestem ekocentrystów, którzy domagają się biernej ochrony.

W tych działaniach – jak dodał minister Szyszko – wspomaga ich Komisja Europejska. Bruksela zaskarżyła Polskę do unijnego Trybunału.

Oni boją się, aby cokolwiek zostało tu udowodnione, a najbardziej zdenerwowało ich to, że w ramach dyskusji i wymiany dokumentów między KE powiedzieliśmy, że za straty, które są tu spowodowane zanikiem siedlisk i zanikiem gatunków, trzeba będzie również ponieść konsekwencje i po prostu zapłacić. W tej chwili trwa dyskusja z KE. Polska domaga się tego, aby jak najszybciej doprowadzić do procesu poprzez Europejski Trybunał Sprawiedliwości, między Unią Europejską a Polską. Po to żeby pokazać, gdzie jest prawda – powiedział minister środowiska Jan Szyszko.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej pod koniec lipca podjął wstępną decyzję o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki w puszczy. Eksperci wskazują jednak, że kornik niszczy obecnie na terenie całej puszczy najstarsze pokolenia świerka.

Profesor Jacek Hilszczański z Instytutu Badawczego Leśnictwa podkreśla, że bez czynnej ochrony godzimy się ze stałym spadkiem wartości z punktu widzenia bioróżnorodności.

To, co w tej chwili robią leśnicy w Puszczy Białowieskiej, to jest po prostu ratowanie resztek starodrzewu świerkowego, aby zachować ten krajobraz puszczański, w którym świerk stanowi nieodłączny element. Niektórzy twierdzą, że tak chce natura, która od wieków funkcjonowała bez pomocy leśnika, że ona sobie poradzi. Nieprawda. Ona sobie już nie poradzi. Tak sobie radziła pięćset czy tysiąc lat temu – zaznaczył prof. Jacek Hilszczański.

Dotychczas kornik drukarz spowodował obumarcie ponad miliona drzew na 8 tysiącach hektarów Puszczy Białowieskiej.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl