fot. PAP

Pierwszy atak francuskiego lotnictwa na dżihadystów w Iraku 

Francuskie lotnictwo dokonało w piątek pierwszego ataku na pozycje dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) w Iraku. Bombardowanie przeprowadzono w ramach działań koalicji wymierzonej w islamistów – poinformowało biuro prezydenta Francji Francois Hollande’a.

„Rano o godz. 9.40 (nasze myśliwce wielozadaniowe) Rafale przeprowadziły pierwszy nalot na magazyn terrorystów” – poinformowano w oświadczeniu. Cel na północnym wschodzie Iraku miał zostać zniszczony, nie ujawniono jednak co znajdowało się w magazynach.

Pałac Elizejski zapowiedział, że w najbliższych dniach nastąpią kolejne ataki powietrzne.

W czwartek prezydent Hollande poinformował, że siły powietrzne Francji będą atakować tylko pozycje dżihadystów na terytorium Iraku. Wykluczył tym samym operacje w Syrii. Podkreślił też, że Paryż nie planuje wysłać w rejon konfliktu wojsk lądowych.

W poniedziałek francuskie lotnictwo rozpoczęło loty zwiadowcze nad Irakiem. Brały w nich udział myśliwce Rafale i samoloty zwiadowcze ATL2.

W ubiegłym tygodniu prezydent USA Barack Obama ogłosił strategię walki z IS, która ma być realizowana przez uderzenia z powietrza oraz wspieranie sił kurdyjskich i armii irackiej. Zadeklarował, że nie zawaha się zaatakować terrorystów na terytorium Syrii, przed czym dotąd Stany Zjednoczone się powstrzymywały. Powstać ma też szeroka koalicja międzynarodowa wymierzona w dżihadystów.

 

PAP

drukuj