fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Sejm pracuje nad specustawa w sprawie Westerplatte

Sejm pracuje nad projektem specustawy dotyczącą budowy muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939. Po drugim czytaniu projekt trafił do komisji. Jego uchwaleniu sprzeciwia się totalna opozycja i władze Gdańska, twierdząc, że jest to próba przejęcia trenów Westerplatte przez rządzących.

To tu zaczęła się II wojna światowa, to tu przez tydzień Polacy bronili się, zadziwiając cały świat swym bohaterstwem. To tu ze swoją pielgrzymką z niezwykłym przesłaniem do młodych zawitał święty Jan Paweł II.

W interesie Polski, ale też i świata jest to, żeby wspólnie z władzami Gdańska zbudować Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939 – mówił w Sejmie wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Rząd jest niezadowolony z działań władz Gdańska na tym terenie, dlatego PiS zgłosiło specustawę.

– Specustawa reguluje całość problemu własności na terenie Westerplatte. Na tym niewielkim terenie właścicieli jest wielu, a nie tylko miasto Gdańsk. Żeby to muzeum skutecznie i dobrze zbudować, trzeba załatwić całość problemu własnościowego, a nie jednej piątej, choć kluczowej z punktu widzenia dramaturgii bitwy, która się tam odbywała, która jest dzisiaj w zarządzie miasta Gdańsk. Zasadnicza część tego terenu to jest zarząd nad Skarbem Państwa prowadzona przez miasto Gdańsk – podkreślał Jarosław Sellin.

Rozmowy z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz w sprawie budowy muzeum nie przyniosły rezultatów. Proponowano nie tylko powołanie komitetu honorowego, ale także konkretne wsparcie finansowe – przypomniał poseł PiS Jan Kilian.

– Niezrozumianym jest fakt, że władze miasta otrzymawszy od rządu ofertę zainwestowania w ten projekt 150 mln zł, czyli otrzymując konkretną pomoc, opierają się i nie chcą jej przyjąć, argumentując, że miasto straciłoby ten teren należący do Gdańska. Nie, ten teren należy do Polski – wskazał Jan Kilian.

Ale w ocenie Agnieszki Pomaski z PO ustawa jest próbą przejęcia terenów miasta przez rząd.

– Miasto dba o ten teren, miasto przygotowało trzy koncepcje zagospodarowania tego terenu. To nie jest ustawa o budowaniu czegokolwiek, to jest ustawa o burzeniu, dlatego zgłosimy poprawkę, żeby tytuł tej ustawy nie brzmiał, że coś chcecie budować, ale chcecie burzyć. Chcecie po prostu przejąć teren Westerplatte od Gdańska – zaznaczyła.

Mówienie o tym, że polski rząd zawłaszcza tereny na Westerplatte to ogromny fałsz – powiedział Hubert Grzegorczyk ze Stowarzyszenia MyGdańsk.pl. Ustawa mówi nie tylko o kompleksowej inwestycji muzealnej, ale także o budowach i zagospodarowaniu całego terenu na Westerplatte.

– Mówimy o budowie nowych dróg i sieci, urządzeń towarzyszących temu miejscu, mówimy o przeprowadzeniu kompleksowych badań archeologicznych, mówimy o usunięciu wszystkich niewybuchów, które do dzisiaj znajdują się na terenie Westerplatte – wskazał.

Westerplatte to miejsce, które kreuje naszą tożsamość historyczną i ta świadomość powinna być powszechna – zaznaczył dyrektor wrocławskiego oddziału IPN Andrzej Drogoń.

– Tu nie ma miejsca na jakieś partykularyzmy, indywidualne gry, dążenie do rozróżniania komu i na jakich zasadach przysługuje prawo do tego miejsca. To jest zupełnie kuriozalna sytuacja. Jest to dobro ogólnonarodowe i jako takie nie tylko powinno podlegać szczególnej ochronie, ale być utożsamiane przez każdego Polaka, że jest tym dobrem narodowym – powiedział.

Dobrem, o które należy dbać.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl