fot. PAP/EPA

Największa od początku wojny wymiana jeńców

144 żołnierzy ukraińskich, w tym 95 obrońców zakładów Azowstal, wróciło do domu. To jak dotąd największa wymiana jeńców od początku rosyjskiej agresji.

Na ten dzień czekali długo.

Przez całą drogę były myśli, że coś się zepsuje, coś pójdzie nie tak i wrócimy do niewoli – mówi Artur Lypka, wyzwolony obrońca Ukrainy.

144 żołnierzy Ukrainy wróciło do domu z rosyjskiej niewoli.

59 bojowników Gwardii Narodowej, 30 marynarki wojennej, 28 żołnierzy armii, 17 pograniczników, 9 bojowników obrony terytorialnej, jeden policjant. Najstarszy ma 65 lat, a najmłodszy 19. W szczególności do domu wraca 95 obrońców Azowstalu – powiadomił Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

Ich stan fizyczny jest trudny, o czym w komunikacie poinformował Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

„Większość zwolnionych Ukraińców ma poważne obrażenia: rany postrzałowe i odłamkowe, obrażenia po wybuchach, poparzenia, złamania, amputowane kończyny. Wszystkim udzielana jest niezwłocznie odpowiednia pomoc medyczna i psychologiczna” – poinformował Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Jak podaje strona ukraińska, do niewoli trafiło ponad 2,5 tysiąca osób. Większość cały czas jest w rękach wroga.

Chciałbym prosić nasze władze: niech dołożą wszelkich starań, aby wyprowadzić z niewoli tych wszystkich, którzy tam zostali – apeluje Henadiy Sabdiyev, wyzwolony obrońca Ukrainy.

Rodziny nie tracą nadziei.

Naprawdę czekam na mojego brata, mam nadzieję, że niedługo wróci i będę szczęśliwa, jak nigdy w życiu – mówi Tetiana Kharko ze Stowarzyszenia Rodzin Obrońców Azovstalu.

Władze Ukrainy zapewniają, że prowadzone są działania, aby agresor zgodził się na wymianę na rosyjskich żołnierzy wszystkich jeńców wojennych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl