fot. wikipedia.org/wiki/Prokuratura_Krajowa -Adrian Grycuk

PK: akt oskarżenia przeciwko 20 osobom za produkcję, przemyt i handel narkotykami

Śląski wydział Prokuratury Krajowej skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 20 osobom zarzucając im łącznie 46 przestępstw w tym udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się produkcją, przemytem i handlem narkotykami – poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Śledztwo w tej sprawie prowadził Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji. Akt oskarżenia przeciwko 20 osobom został skierowany do Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej.

„Prokurator zarzucił oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej, wytwarzanie znacznych ilości narkotyków oraz obrót i przemyt znacznych ilości narkotyków (…). W toku śledztwa prokurator ustalił, że członkowie grupy wprowadzili do obrotu łącznie co najmniej 20 kg amfetaminy, 33 kg marihuany, 500 gram kokainy, 11 tysięcy sztuk tabletek ecstasy oraz ponad 300 tysięcy sztuk tabletek z zawartością pseudoefedryny. Ponadto Krzysztof C. jest oskarżony o handel bronią palną i amunicją bez wymaganego zezwolenia oraz nielegalne posiadanie broni palnej i amunicji” – zaznaczyła PK.

Jak wskazali prokuratorzy jest to już trzeci akt oskarżenia w tej sprawie. Dotychczas prokurator Śląskiego wydział PK oskarżył 38 osób.

„W toku śledztwa prokurator ustalił, że grupa przestępcza, licząca ponad 40 członków zajmowała się w latach 2016 – 2020 szerokim spektrum przestępczości narkotykowej, w szczególności wewnątrzwspólnotowymi dostawami i nabyciem środków odurzających i substancji psychotropowych” – tłumaczyła Prokuratura Krajowa.

Grupą, która działała w województwie śląskim, małopolskim, a także na Słowacji i Czechach kierował Krzysztof C.

„Istotnym wątkiem śledztwa był kilkuletni proceder bezprawnego uczestnictwa przez oskarżonego Krzysztofa C. w handlu bronią palną i amunicją, których głównymi dostawcami byli obywatele Czech i Słowacji m.in. Władimir L., a także posiadanie bez wymaganego zezwolenia broni palnej i amunicji oraz urządzeń wybuchowych w postaci trzech granatów” – przekazała PK.

Prokuratorzy dodali, że w toku całego śledztwa zabezpieczono 6 sztuk broni palnej, ponad 1200 sztuk amunicji różnego kalibru oraz trzy granaty.

Aktualnie w śledztwie podejrzane są 23 osoby. Za czyny zarzucane oskarżonym grozi nawet do 15 lat więzienia.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl