Parlamenty Polski, Litwy i Ukrainy podpisały porozumienie ws. bezpieczeństwa

Podpisaniem wspólnej deklaracji zakończyło się w Senacie trójstronne zgromadzenie parlamentarne Polski, Litwy i Ukrainy. Dokument skupia się przede wszystkim na kwestiach bezpieczeństwa.

Zgromadzenie parlamentarne Polska-Litwa-Ukraina trwało dwa dni. W tym czasie przedstawiciele parlamentów poruszali tematy związane z regionem, wzajemnymi interesami oraz bezpieczeństwem. To właśnie na bezpieczeństwie skupia się tekst kończący zgromadzenie.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski podkreśla, że dokument nawiązuje do agresji Rosji na Ukrainę. W deklaracji przypominamy o niezrealizowanych porozumieniach mińskich – dodaje marszałek Senatu.

Parlamenty Polski i Litwy wyraziły gotowość dalszego wspierania Ukrainy w ochronie suwerenności tego kraju. Ustaliliśmy wspólnie, że opracujemy list, z którym razem, jako przewodniczący trzech parlamentów, udamy się do Waszyngtonu, Brukseli i innych stolic krajów europejskich, aby pokazać, jak ważne jest bezpieczeństwo i suwerenność Ukrainy. W naszej deklaracji jest mowa o Białorusi. Napisaliśmy o tym, co dzieje się w Białorusi, tj. łamaniu praw człowieka czy swobód obywatelskich – wskazuje Stanisław Karczewski.

Podczas zgromadzenia poruszono także kwestie takie jak. m.in. współpraca przy realizacji projektu Via Carpatia, a także wspólna pancerna brygada.

Kolejna sesja parlamentów Polski, Litwy i Ukrainy odbędzie się w przyszłym roku w Wilnie.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj