Dziś decyzja sądu ws. ekstradycji Polańskiego

Krakowski sąd ogłosi dziś decyzję w sprawie dopuszczalności ekstradycji Romana Polańskiego do USA, gdzie miałby odpowiedzieć za gwałt na nieletniej.

Postanowienie sądu będzie nieprawomocne. Strony będą mogły złożyć zażalenie do sądu wyższej instancji. Bez względu jednak na treść orzeczenia, ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Minister Sprawiedliwości.

Zbigniew Ziobro, były prokurator generalny i były minister sprawiedliwości, podkreśla, że czyn dokonany przez Polańskiego jest naganny, dlatego powinien on zostać wydany Stanom Zjednoczonym.

– Pan Polański, mając pełne rozeznanie tego, co czyni, wykorzystał seksualnie dziecko – dziewczynkę pod nieobecność rodziców w domu, a następnie uciekał przed organami wymiaru sprawiedliwości licząc, że będzie bezkarny z racji swojej pozycji w świecie establishmentu medialnego i w świecie filmowym. Nie godzimy się na tego rodzaju praktyki. Brak zgody na ekstradycję pana Polańskiego byłyby de facto przyznaniem, że są równi i równiejsi. Pan Polański nie może stać ponad prawem, dlatego uważam, że przyszły Minister Sprawiedliwości – ktokolwiek nim będzie – winien wyrazić zgodę na ekstradycję Polańskiego do Stanów Zjednoczonych – zaznacza Zbigniew Ziobro.  

Ekstradycji Polańskiego domagają się Stany Zjednoczone. Wniosek w tej sprawie trafił do Polski na początku tego roku. Wtedy też, polska prokuratura poinformowała, że nie ma żadnych przeszkód, aby wydać reżysera Stanom Zjednoczonym.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj