fot. PAP/EPA

Chersoń ponownie w rękach Ukrainy

Ukraina odzyskała Chersoń. Siły rosyjskie wycofały się na drugi brzeg Dniepru, gdzie przygotowują się do kontynuacji ataków na ukraińskie terytorium.

Po ponad ośmiu miesiącach kończy się okupacja Chersonia – jedynego miasta obwodowego Ukrainy, które udało się zająć Rosjanom. W centrum miasta pojawiły się ukraińskie flagi, a mieszkańcy zrywają rosyjskie plakaty propagandowe.

Obwód chersoński graniczy z anektowanym przez Rosję Krymem. Kreml nadal utrzymuje, że jest częścią Federacji Rosyjskiej.

– Jest to prawnie ustalone i zdefiniowane. Nie ma zmian i nie może być żadnych zmian – powiedział rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.

Decyzję o wycofaniu rosyjskich żołnierzy z obwodu Chersonia zaakceptował minister obrony, Siergiej Szojgu. Według rosyjskiego sztabu generalnego łącznie przez Dniepr przeprawiło się 30 tysięcy wojskowych.

– Na prawym brzegu nie pozostał ani jeden element sprzętu wojskowego. Rosyjskie służby przeszły na lewy brzeg Dniepru – wskazał rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow.

Wojska ukraińskie, które wkroczyły na tereny opuszczane przez rosyjskie siły, odkrywają kolejne składy rosyjskiej broni i amunicji. W obwodzie wciąż ukrywa się wielu Rosjan, którzy wyrzucili swoje mundury. Za stawianie oporu i dywersję grozi im śmierć. W trakcie wycofywania rosyjskie wojsko zaminowało teren i wysadziło most Antonowski, kluczową w okolicy przeprawę przez Dniepr.

W Chersoniu zniszczone są ważne elementy infrastruktury, m.in. elektrociepłownia i sieci przesyłowe.

Ukraińskie wojska wyzwalają kolejne miejscowości w obwodzie chersońskim. To efekt trwającej od kilkudziesięciu dni ofensywy.

– Już dziesiątki flag ukraińskich wracają na należne im miejsce w ramach trwającej operacji obronnej – ogłosił prezydent Ukrainy.

Rosjanie umacniają swoje pozycje na lewym brzegu Dniepru oraz na Zaporożu. Kontynuują też swoje działania ofensywne w obwodzie donieckim. Ukraina otrzyma natomiast kolejną transzę pomocy wojskowej z USA o wartości 400 mln dolarów.

– Pociski do systemów obrony powietrznej HAWK. Cztery systemy obrony powietrznej Avenger i rakiety Stinger. Dodatkowa amunicja do rakietowych systemów artyleryjskich HIMARS – powiedział zastępca sekretarza prasowego Pentagonu, Sabrina Singh.

Ukraina otrzyma także dziesiątki tysięcy sztuk różnego rodzaju amunicji, 100  wielozadaniowych pojazdów kołowych, sprzęt optyczny i wyburzeniowy oraz środki do pracy w niskich temperaturach.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl