fot. PAP/EPA

USA: D. Trump wystąpił na drogę sądową przeciwko Komisji Kongresu

Donald Trump, były prezydent Stanów Zjednoczonych, wystąpił w piątek na drogę sądową przeciwko Komisji Izby Reprezentantów, badającej okoliczności ataku na Kapitol 6 stycznia 2021 roku, aby nie być zmuszonym do składania zeznań pod przymusem prawnym (subpoena). Komisja wydała nakaz na końcu października bieżącego roku.

W złożonym pozwie Donald Trump stwierdził, że Komisja przekroczyła swoje uprawnienia, bowiem Kongres nie ma prawa zmuszać prezydenta, lub byłego prezydenta, do składania zeznań.

Pozew stwierdza, że chociaż w przeszłości byli prezydenci dobrowolnie składali zeznania, lub ujawniali dokumenty, w odpowiedzi na żądanie Kongresu, to jednak „żaden prezydent, lub były prezydent, nigdy nie był do tego zmuszany”.

David A. Warrington, adwokat Donalda Trumpa, wyjaśnił, że „długoletnia praktyka utrzymywania podziału władz zabrania Kongresowi zmuszania prezydenta do składania zeznań”. Zdaniem adwokata Komisja „działając z powodów politycznych, zmusiła prezydenta Trumpa do zaangażowania władzy sądowniczej, aby rozstrzygnęła spór między władzą wykonawczą i ustawodawczą”.

Komisja Izby nie ustosunkowała się do tego posunięcia Donalda Trumpa, ale pozew w praktyce oznacza bezterminowe odroczenie przesłuchań, bowiem Komisja zostanie rozwiązana z końcem kadencji obecnego Parlamentu.

Donald Trump miał wyjaśnić przed Komisją swoją rolę w ataku jego zwolenników na Kapitol 6 stycznia ubiegłego roku, w proteście przeciwko zwycięstwu demokraty Joe Bidena w wyborach 2020 roku. Miał też ujawnić związane z tą sprawą dokumenty. Donald Trump twierdzi, że nie przyczynił się, ani nie zachęcał do tego ataku.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl