fot. pixabay.com

USA popierają rozszerzenie NATO o Szwecję i Finlandię

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden spotkał się w Waszyngtonie z premier Szwecji i prezydentem Finlandii. Oficjalnie poparł ich starania o dołączenie do NATO.

Amerykański prezydent podkreślał silne więzi łączące NATO z krajami nordyckimi. Joe Biden zaznaczył, że Sojusz jest tak efektywny i potrzebny jak nigdy wcześniej. Dodał, że wstąpienie do NATO Szwecji i Finlandii dla nikogo nie stanowi zagrożenia.

– Finlandia i Szwecja wzmacniają NATO nie tylko ze względu na swoje możliwości, ale ze względu na ich silne demokracje, a silne zjednoczone NATO jest gwarancją bezpieczeństwa Ameryki – powiedział Joe Biden.

Premier Szwecji, która przebywała w Waszyngtonie, mówiła, że  bodźcem dla jej kraju do wstąpieniu do NATO była inwazja Rosji na Ukrainę.

– Mój rząd doszedł do wniosku, że bezpieczeństwo Szwedów będzie najlepiej chronione w ramach sojuszu NATO – zaznaczyła premier Szwecji, Magdalena Andersson.

W środę Szwecja i Finlandia złożyły już oficjalne wnioski o dołączenie do Sojuszu. [czytaj więcej] Aby proces mógł ruszyć, potrzebne jest poparcie wszystkich 30 państw. Wątpliwości zgłosiła Turcja. Prezydent Finlandii nie traci jednak nadziei na wypracowanie kompromisu z Ankarą.

– Jako sojusznicy NATO zobowiążemy się do zapewnienia bezpieczeństwa Turcji, tak jak Turcja zobowiąże się do zapewnienia go nam – powiedział prezydent Finlandii, Saulo Niinisto.

Za szybkim wejściem Finlandii i Szwecji do NATO opowiedział się sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, który nawiązał także do krytyki Turcji w tej sprawie.

– Jesteśmy w bliskim kontakcie z Finlandią, Szwecją i Turcją, a także z innymi sojusznikami. Kiedy tak ważny sojusznik, jak Turcja, porusza kwestie bezpieczeństwa, wtedy oczywiście jedynym sposobem na poradzenie sobie z tym jest usiąść i znaleźć sposoby na znalezienie wspólnej płaszczyzny i porozumienia – zaznaczył Jens Stoltenberg.

Stany Zjednoczone uważają, że „tureckie zastrzeżenia są problemem, który zostanie wkrótce rozwiązany”. Ankara, która definiuje m.in. Kurdów – jako terrorystów, oskarżyła Szwecję i Finlandię o udzielanie im schronienia.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl