[TYLKO U NAS] D. Sobków: Skosmopolityzowane warstwy biurokratyczne szkodzą relacjom Wlk. Brytanii i USA

Zarówno Donald Trump, jak i zwolennicy brexitu mają z warstwą biurokratyczną największe problemy w swoich krajach. Przysłowiowe urzędnicze kliki blokują inicjatywę polityczną i demokratyczny wybór społeczeństw – mówił w czwartek na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia” Dariusz Sobków, były ambasador tytularny przy UE.

Donald Trump rozpoczął dzisiaj swoja pierwszą wizytę w Irlandii. Przed kilkoma dniami prezydent USA spotkał się m.in. z premier Theresą May i królową Elżbietą II. Amerykańska głowa państwa uczestniczyła także w uroczystościach w Portsmouth upamiętniających lądowanie aliantów w Normandii.

Dariusz Sobków pyta retorycznie, „dlaczego USA chciałyby się dogadać z Wielką Brytanią ws. uprzywilejowanych relacji handlowych, a może nawet – jak mówi Donald Trump i Nigel Farage – utworzenia wspólnej strefy celnej między Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią?”

– Jeżeli powstanie wspólna strefa celna na towary wyprodukowane w Wlk. Brytanii i USA, to każda firma, która będzie produkować na terenie UE, będzie chciała mieć swój oddział w Wlk. Brytanii, gdyż to będzie oznaczało, że sprzedasz czegoś w Wlk. Brytanii oznacza jak gdyby sprzedaż do USA. To byłoby wielkie uprzywilejowanie Wlk. Brytanii – wskazał.

Rozmówca zwrócił również uwagę, że dobre relacje handlowe mogą wzmocnić kwestię bezpieczeństwa USA i Wielkiej Brytanii. Chodzi m.in. o wymianę informacji.

Jak zaznaczył gość Radia Maryja, nie wszystkim zależy na dobrych relacjach Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Mowa o „skosmopolityzowanej warstwie biurokratycznej Wielkiej Brytanii i częściowo USA”.

– Zarówno Donald Trump, jak i zwolennicy brexitu mają z tą warstwą największe problemy w swoich krajach. Biurokraci, przysłowiowe urzędnicze kliki blokują inicjatywę polityczną i demokratyczny wybór społeczeństw. To jest zjawisko „stare jak świat” – powiedział.

– Zablokowali m.in. wymianę handlową w bardzo newralgicznym sektorze, a mianowicie w sektorze zbrojeniowym. Brytyjscy biurokraci doprowadzili do tego, że Wlk. Brytania zaczęła w pewnym momencie kupować mniej wyposażenia jeśli idzie o samoloty wojskowe. To była ewidentna prowokacja biurokratyczna w relacjach amerykańsko-brytyjskich – dodał.

Były ambasador tytularny przy UE akcentował także, iż „każdy rząd, który chce realizować swoją politykę, musi zapanować nad swoja administracją. Theresa May płaci cenę braku kontroli nad administracją, bo nie to obiecywała wynegocjować, co ostatecznie negocjatorzy wynegocjowali, a co parlament ostatecznie odrzucił”.

Całą rozmowę z Dariuszem Sobkowem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl