Kolejna tura rozmów ws. bezpieczeństwa lotów w Syrii

Dziś odbędzie się kolejna tura rozmów na linii Stany Zjednoczone – Rosja ws. bezpieczeństwa lotów w Syrii. Oba kraje prowadzą tam zakrojoną na szeroką skalę operacje powietrzne.

Sprawa bezpieczeństwa lotów nad Syrią stała się pilna po niedawnym wtargnięciu rosyjskich samolotów w przestrzeń powietrzną Turcji, która jest członkiem NATO. Poza tym Amerykanie krytykują Rosję za prowadzenie ataków rakietowych na cele w Syrii bez żadnego ostrzeżenia. – Nawet jeśli się różnimy w kwestii polityki wobec Syrii, musimy potrafić uzgodnić to, by nasi piloci byli możliwie najbezpieczniejsi – powiedział amerykański minister obrony Ash Carter. Dodał, że podczas poprzednich rozmów poczyniono postępy, lecz że nic nie zostało sfinalizowane.

– W odniesieniu do Rosjan w Syrii, powiedziałem w moim oświadczeniu, i to jest ważne, że poczyniliśmy pewne postępy w dziedzinie etyki zawodowej, a mianowicie w odniesieniu do Rosji w powietrzu. Oczekuję, że te dyskusje dadzą jakieś rezultaty, ale na to potrzeba trochę czasu. Rozmowy nie zostały jeszcze zakończone. Spotykamy się i będziemy nadal, ale spodziewamy się, że do zawarcia porozumienia dojdzie w najbliższym czasie – powiedział Ash Carter, sekretarz obrony USA.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że kanałami dyplomatycznymi przekazało stronie amerykańskiej projekt umowy dotyczącej bezpieczeństwa lotów w trakcie operacji powietrznych w Syrii. Jednak Amerykanie z dystansem podchodzą również do kwestii bombardowania przez Rosję dżihadystów z Państwa Islamskiego. Twierdzą, że Moskwa wspiera reżim Baszara el- Asada i chce trzymać kontrolę nad tym, co dzieje się w Damaszku. Prezydent Władimir Putin stanowczo temu zaprzecza.

– Chcę, aby każdy zapamiętał, że nie dążę do przywództwa nad Syrią. Syria może mieć tylko jednego lidera – Syryjczyków. Naszym celem jest wniesienie wkładu w walkę z terroryzmem, która jest niebezpieczna dla Stanów Zjednoczonych, dla Rosji, dla krajów europejskich i dla całego świata – powiedział Władimir Putin.

Obecnie twa spór pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją na temat kształtu przyszłej Syrii. Waszyngton wspiera umiarkowanych sunnitów, natomiast Rosja oskarża ich o działanie na rzecz destabilizacji kraju a także o niedawny atak na ambasadę Rosji w Damaszku.


TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl