„Niezawisimaja Gazieta”: „Fort Trump” może zostać zniszczony przez rakiety

Rosyjska prasa ostrzega, że w razie konfliktu Kremla z USA i NATO „Fort Trump”, który mógłby powstać w Polsce, może zostać zniszczony przez rakiety Iskander.

W sytuacji konfliktu Rosji ze Stanami Zjednoczonymi i NATO siły rosyjskie mogłyby przeciwko bazie wojskowej USA na terenie Polski użyć rakiet Iskander, pocisków manewrujących Kalibr i pocisków hiperdźwiękowych Kindżał. O takiej ewentualności pisze rosyjski dziennik „Niezawisimaja Gazieta”.

 Zgodnie z teorią równowagi sił każda akcja, która z jednej strony ma osłabić zdolności obronne jednego państwa, powoduje jego reakcję, która ma te zdolności zwiększyć. Jeżeli (…) Stany Zjednoczone decydują się na zwiększenie swojej obecności na terenach tuż przy Rosji, to nie należy się dziwić, że Rosja odpowiada zwiększeniem swoich możliwości, czy to defensywnych czy ofensywnych – to jest tak naprawdę bardzo trudno rozróżnić we współczesnej epoce – mówi politolog dr Mirosław Habowski.

Polska potrzebuje silnych sojuszników ze względu na sytuację geopolityczną oraz obecne możliwości militarne.

– Przede wszystkim stałe bazy NATO to jest pierwszy cel dla potencjalnego przeciwnika, a więc siłą rzeczy stajemy się pierwszym celem do uderzeń. Z drugiej strony (…) sami nie jesteśmy w stanie się obronić. Nie tylko my, ale 90 proc. świata – podkreśla prof. Krzysztof Rokiciński z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podczas spotkania w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem wyraził nadzieję na wspólne zbudowanie w Polsce amerykańskiej bazy wojskowej. „Niezawisimaja Gazieta”. cytuje niedawną wypowiedź wiceministra spraw zagranicznych Rosji Aleksandra Gruszko, który zapowiedział, że w razie rozmieszczenia bazy USA w Polsce Moskwa będzie zmuszona do podjęcia dodatkowych środków ostrożności o charakterze wojskowo-technicznym.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl