Apel krajów Europy Środkowo-Wschodniej do Kongresu USA ws. eksportu LNG

Ambasadorzy siedmiu krajów zaapelowali do Kongresu Stanów Zjednoczonych ws. usprawnienia eksportu LNG do Europy Środkowo-Wschodniej. Dyplomaci Czech, Estonii, Węgier, Litwy, Łotwy, Polski i Słowacji we wspólnym liście zaapelowali o przyspieszenie procedur wydawania zgód.

Jak wskazali dyplomaci, byłby to mocnym, geopolitycznym sygnałem, wzmacniającym konkurencję na rynku, ograniczającym zależność od dostaw z Rosji.

Ambasadorowie wskazali, że państwa Europy Środkowo-Wschodniej zrobiły ogromny postęp, jeśli chodzi o infrastrukturę energetyczną. Wymieniono tu m.in. działający terminal LNG w Świnoujściu.

Te działania wpisują się w starania Prawa i Sprawiedliwości dotyczące dywersyfikacji i obniżenia kosztów dostaw surowca – wskazał poseł Marek Suski, przewodniczący sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa.

To w dużym stopniu spowodowałoby przynajmniej pewne zdjęcie niemalże 100 proc. uzależnienia od dostaw gazu rosyjskiego. Co prawda wydobywamy ponad 20 proc. gazu w kraju dla naszych potrzeb, ale jest to tylko pewna część. Gaz w Stanach Zjednoczonych jest dużo tańszy. USA posiada dużo gazu z łupków, którego wydobycie jest dużo tańsze niż ceny gazu rosyjskiego. Trudno powiedzieć za jaką cenę byśmy go nabyli, ale przynajmniej jest szansa zdywersyfikowania dostaw gazu. Ta inicjatywa jest potrzebna. Poparły nas inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział poseł Suski.

Zarówno Izba, jak i Senat USA przygotowały ustawę dotyczącą uproszczenia procedur. Chodzi o skrócenie z obecnych kilku miesięcy do około 45-60 dni oczekiwania na wydanie licencji na eksport LNG.

Nie wiadomo jednak, czy uda się osiągnąć ostateczny kompromis i przyjąć ustawę do końca kadencji obecnego Kongresu. Jeśli się to nie uda, sprawą zajmie się nowy Kongres, który zbierze się w styczniu.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl