fot. flickr.com

USA: Armia przeprowadziła udany test nowego systemu obrony przeciwrakietowej

Amerykańska armia udanie przetestowała w piątek najnowszy system obrony przeciwrakietowej typu Aegis – poinformował Reuters. Agencja podkreśla, że zdaniem ekspertów znacznie wzmocni to zdolność USA do obrony przed rakietami średniego zasięgu, będącymi na wyposażeniu wojsk Korei Płn. i Iranu.

Nowością testowanego systemu jest zastosowanie w nim pocisków przechwytujących SM-3 IIA, które mogą zwalczać wszelkie rodzaje pocisków balistycznych, w tym także międzykontynentalnych (ICBM). Po udanym teście rozpocznie się prawdopodobnie regularna produkcja tego systemu.

Dyrektor amerykańskiej Agencji Obrony Przeciwrakietowej Sam Greaves podkreślił, że udany test był „wspaniałym osiągnięciem i kluczowym kamieniem milowym” w rozwoju tego typu broni w USA. Natomiast prezes organizacji non-profit ds. obrony przeciwrakietowej Alliance Riki Ellison zdradził, że nowy system w przyszłości prawdopodobnie będzie zainstalowany w Polsce.

W piątkowym teście pocisk przechwytujący został wystrzelony z okrętu USS John Finn na Pacyfiku po wykryciu pocisku balistycznego średniego zasięgu, wystrzelonego z Pacific Missile Range Facility – amerykańskiej bazy w hrabstwie Kauai na Hawajach.

PAP/RIRM

drukuj