K. Szczerski: prezydent uda się do USA bezpośrednio ze Szczytu Trójmorza

Symboliczne jest to, że prezydent Andrzej Duda uda się z wizytą do Waszyngtonu bezpośrednio ze Szczytu Trójmorza; było naszym zabiegiem, by dobrze połączyć te dwa wydarzenia – powiedział we wtorek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Prezydent Andrzej Duda z małżonką udadzą się z oficjalną wizytą do Waszyngtonu 18 września; w programie wizyty znajdzie się rozmowa „w cztery oczy” prezydenta Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

„Jeśli chodzi o datę, to 18 września oznacza to także, że prezydent – co jest bardzo symboliczne – uda się do Waszyngtonu bezpośrednio ze Szczytu Trójmorza. Prezydent poleci 17 (września) do Bukaresztu, otworzy szczyt Trójmorza, w obecności prezydenta będą podpisane dokumenty, w tym ten bardzo ważny o założeniu funduszu Trójmorza” – zaznaczył minister.

Jak dodał, „bezpośrednio po tym, de facto, jako reprezentant całego regionu Trójmorza, prezydent uda się do Białego Domu, do Waszyngtonu, by odbyć wizytę oficjalną w Waszyngtonie”.

„Więc to jest dobrze i także symboliczne politycznie, dobrze łączące się, co było też naszym zabiegiem, by tak dobrze połączyć te dwa wydarzenia, tak, byśmy mogli powiedzieć o pewnej kontynuacji polityki polsko-amerykańskiej, także regionalnej” – zaznaczył Krzysztof Szczerski.

Podkreślił, że „element Trójmorza będzie uwypuklony w tej wizycie (Andrzeja Dudy w USA)”.

Krzysztof Szczerski zauważył, że nie będzie to ostatnia wizyta Andrzeja Dudy w USA we wrześniu. Jak mówił, w następnym tygodniu po wizycie w Waszyngtonie, prezydent uda się do Nowego Jorku, gdzie weźmie udział w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

Szef gabinetu prezydenta powiedział także, że 6 września Andrzej Duda przyjmie listy uwierzytelniające od nowej ambasador USA w Warszawie – Georgette Mosbacher.

„To też jest rytm zachowany, zgodny z pragmatyką dyplomatyczną, że nowa ambasador USA (w Polsce) będzie zaprzysiężona przed wizytą polskiego prezydenta w USA, tak, by była ona włączona do przygotowań tej wizyty” – zaznaczył.

Krzysztof Szczerski poinformował, że on sam w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy weźmie udział w przypadających w najbliższy weekend uroczystościach pogrzebowych senatora Johna McCaina.

John McCain – senator Partii Republikańskiej z Arizony w USA, kandydat tej partii w wyborach prezydenckich w 2008 r. – zmarł w sobotę w wieku 81 lat.

PAP/RIRM

drukuj