FED będzie kontynuował politykę dodruku pieniądza

System Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych z nową szefową będzie kontynuował politykę dodruku pieniądza. To nie są dobre informacje dla Polski, ponieważ taka polityka osłabia złotego.

Nową szefową FED została Janet Yellen. Wczoraj po raz pierwszy występowała przed Komisją Izby Reprezentantów. W swoim przemówieniu zaznaczyła, że jej priorytetem będzie zmniejszenie bezrobocia w USA. Zapowiedziała też utrzymanie niskich stóp procentowych i dalsze ograniczanie skupu obligacji.

Jerzy Bielewicz, prezes Stowarzyszenia Przejrzysty Rynek stwierdził, że pod kierownictwem Janet Yellen będzie kontynuowany dodruk pieniądza, jeśli tylko za oceanem zajdzie taka potrzeba.

– Należy rozumieć, że rzeczywiście kontynuacja polityki FED-u, jeśli chodzi o luzowanie ilościowe, czyli dodruk pieniądza, będzie dalej trwała. Co prawda FED ogranicza w tej chwili dodruk pieniądza, w ciągu 2 miesięcy z 85 mld do 65 mld miesięcznie, jednak reperkusje na rynkach finansowych spowodowały że wielu graczy apeluje do amerykańskiego FED-u o powstrzymanie się od zmniejszenia dodruku pieniądza dlatego, że ma to wpływ na rynki wschodzące – m.in. również Polskę, gdzie nastąpi osłabienie złotego – powiedział Jerzy Bielewicz.

Prezes Stowarzyszenia Przejrzysty Rynek, że dodruk dolara doprowadził już m.in. do spadku o 20 proc. argentyńskiego Peso czy wzrostu o 4 proc. stóp procentowych w Turcji.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl