USA wysłały do Turcji F-16 do walki z dżihadystami

Stany Zjednoczone w niedzielę wysłały sześć myśliwców F-16 do bazy w Incirliku, na południu Turcji, w celu „wsparcia wojny przeciwko Państwu Islamskiemu” – poinformowało w niedzielę NATO.

Dzięki podpisaniu pod koniec lipca porozumienia z Turcją o udostępnieniu bazy Stany Zjednoczone będą mogły wysyłać stamtąd samoloty bojowe do walki z dżihadystami – po raz pierwszy od utworzenia rok temu międzynarodowej koalicji niszczącej pozycje Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii.

Do tej pory, przed uzyskaniem zgody Ankary, amerykańskie lotnictwo musiało wykorzystać w tym celu bardziej odległe bazy, np. w Jordanii lub Kuwejcie, a z bazy Incirliku mogły startować jedynie uzbrojone samoloty bezzałogowe przeprowadzające uderzenia na IS.

Przybycie „sześciu pierwszych” amerykańskich samolotów potwierdziło anonimowe źródło tureckie. Maszyny przyleciały z bazy w Aviano we Włoszech.

Według tureckiej agencji Dogan do bazy Incirliku wysłano także kontyngent składający się z ok. 300 amerykańskich żołnierzy, którzy mają koordynować operację na ziemi.

Będąca członkiem NATO Turcja długo odmawiała włączenia się w działania koalicji przeciwko IS. Po przypisywanym IS ataku, przeprowadzonym 20 lipca w Suruc przy granicy z Syrią, w którym zginęły 32 osoby, Ankara rozpoczęła jednak naloty na pozycje Państwa Islamskiego na północy Syrii.

Jednocześnie władze tureckie otworzyły drugi front przeciw kurdyjskim rebeliantom z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) na północy Iraku, po serii ataków na tureckie siły bezpieczeństwa. Kurdowie oskarżali funkcjonariuszy o sprzyjanie dżihadystom.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl