fot. flickr.com

Turcja: wydano ponad 200 nakazów aresztowania wobec wojskowych w związku z próbą zamachu stanu z 2016 r.

Turecka policja rozpoczęła nowe aresztowania wśród kadry oficerskiej. Wydano ponad 200 nakazów zatrzymania wobec wojskowych podejrzanych o powiązania z organizatorami nieudanego wojskowego zamachu stanu z 2016 roku.

Na nowej liście podejrzanych stambulskiej prokuratury znalazło się pięciu pułkowników, siedmiu podpułkowników i czternastu majorów. Wszyscy oficerowie, w stosunku do których wydano nowe nakazy aresztowania, to wojskowi w służbie czynnej w wojskach lądowych, marynarce wojennej, żandarmerii i policji zmilitaryzowanej.

Czystkę w stołecznej policji rozpoczęła także Ankara. Tamtejsza prokuratura wydała nakazy aresztowania w stosunku do 31 policjantów podejrzanych o powiązania z zamieszkałym w USA muzułmańskim kaznodzieją Fethullahem Gulenem, którego wpływowe bractwo religijne było początkowo bliskim sojusznikiem Partii Sprawiedliwości i Rozwoju rządzącej Turcją od 2002 roku, ale w 2013 roku oba ugrupowania zaczęły toczyć między sobą walkę o władzę.

Od próby przewrotu w Turcji wyłączono ze służby ponad 8,5 tys. osób, w tym 150 generałów. Większość została skazana bądź jest sądzona za udział w zamachu stanu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj