Turcja: premier obiecuje przestrzegać prawa przy oskarżaniu spiskowców

Turcja będzie przestrzegać prawa i nie będzie kierowała się chęcią zemsty przy oskarżaniu podejrzanych o przygotowanie piątkowego zamachu stanu – oświadczył we wtorek premier Turcji Binali Yildrim.

„Nikt nie powinien odczuwać chęci zemsty (..), to jest całkowicie nie do przyjęcia w państwie prawa” – powiedział turecki premier w Ankarze.

Według niego Turcja nie powinna dopuścić, by ktoś wykorzystał obecną sytuację.

„Dzisiaj potrzebujemy jedności (…) i braterstwa” – oświadczył Yildirim po spotkaniu z szefem głównego ugrupowania opozycyjnego, Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP).

Przewodniczący CHP Kemal Kilicdaroglu w rozmowie z premierem wyraził zaniepokojenie zwłaszcza – jak ocenił – „niesprawiedliwymi aktami przemocy wobec żołnierzy, którzy słuchali jedynie rozkazów”.

Yildrim zapowiedział, że władze usuną „z korzeniami” ruch mieszkającego w USA kaznodziei Fethullaha Gulena, oskarżanego przez władze w Ankarze o to, że stał za przewrotem. Jak oświadczył premier, chodzi o to, by organizacja Gulena już nigdy nie zdradziła narodu tureckiego.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył w poniedziałek, że zaakceptuje przywrócenie zniesionej w 2004 r. kary śmierci w kraju, jeśli zdecyduje tak parlament. Zapowiedział, że w środę, kiedy odbędą się posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego i rządu, zapadnie „ważna decyzja”, która będzie konsekwencją nieudanej próby puczu wojskowego.

We wtorek Nacjonalistyczna Partia Działania (MHP) oświadczyła, że poprze rząd, jeśli ten zdecyduje się przywrócić karę śmierci.

W następstwie nieudanej próby puczu śmierć poniosło 232 osoby; do aresztu trafiło 7500 wojskowych i sędziów, w tym 118 generałów i admirałów – informuje turecka agencja państwowa Anatolia.

Przywódcy zachodnich państw zaapelowali do władz w Ankarze o umiar, jeśli chodzi o doprowadzenie przed oblicze wymiaru sprawiedliwości domniemanych spiskowców.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl