Część rodzin smoleńskich nie chce ekshumacji ofiar katastrofy

Część bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej zamierza zwrócić się do prezydenta Andrzeja Dudy o nieprzeprowadzenie ekshumacji ciał. Jak podaje portal onet.pl, chcą oni skierować list do szefa polskiego państwa ws. planowanych przez prokuraturę ekshumacji.

Inicjatorem listu jest m.in. Paweł Deresz, wdowiec po śp. Jolancie Szymanek-Deresz, która zginęła pod Smoleńskiem.

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Beata Gosiewska, wdowa po śp. wicepremierze Przemysławie Gosiewskim, podkreśla, że dla spokoju wielu rodzin należałoby przeprowadzić ekshumacje.

– Wiele rodzin ma informacje o tym, że ciała ich bliskich mogą być w innych grobach i myślę, że dla spokoju żyjących, dla przyzwoitego śledztwa, jeżeli prokuratura tak zdecyduje – a ma pełny materiał dowodowy – należy te czynności przeprowadzić –  mówi Beata Gosiewska.

O konieczności ponownego zbadania ciał ofiar katastrofy mówił ich rodzinom prokurator Marek Pasionek, który nadzoruje smoleńskie śledztwo.

Wydobycie ciał jest możliwe dopiero w okresie od połowy października do połowy kwietnia. Tak stanowi polskie prawo. W związku z tym pierwsze czynności mają zostać wykonane dopiero jesienią.

RIRM

 

drukuj