Irak: Władze przejęły kontrolę nad jedynym przejściem granicznym z Turcją

Irackie władze przejęły kontrolę nad jedynym przejściem granicznym z Turcją z terenów irackiego Kurdystanu – poinformowali we wtorek przedstawiciele irackich służb granicznych. Kurdyjskie władze regionalne temu zaprzeczają.

Jeden z urzędników, z którym rozmawiał Reuters, pokazał zdjęcia przedstawiające iracką flagę na bramie na przejściu granicznym, gdzie rozmieszczeni są iraccy i tureccy żołnierze.

Dzisiaj wciągnęliśmy flagę na przejściu granicznym z Turcją i jest ono oficjalnie pod pełną kontrolą irackiego rządu” – powiedział przedstawiciel irackiej policji granicznej Ali Abdul Ilah. Informacje o przejęciu kontroli nad przejściem Ibrahim al-Chalil potwierdziły władze Turcji.

Tymczasem kurdyjskie władze regionalne zaprzeczają, jakoby przejście zostało przejęte. „Negocjacje wciąż trwają” – powiedział przedstawiciel regionalnych władz kurdyjskich z siedzibą w Irbilu.

Cała granica iracko-turecka rozciągnięta jest wzdłuż obszarów autonomicznego irackiego Kurdystanu. Władze centralne w Bagdadzie zażądały od Kurdów przekazania kontroli nad wszystkimi przejściami granicznymi z innymi krajami, od kiedy we wrześniu w irackim Kurdystanie i na terenach spornych odbyło się referendum niepodległościowe. Bagdad uznał plebiscyt za nielegalny.

Tureckie siły bezpieczeństwa poinformowały, że tureccy i iraccy żołnierze zmierzają w stronę przejścia Ibrahim al-Chalil w rejonie granicznym Fisz-Chabur – podał Reuters. Przebiega tamtędy rurociąg, którym do Turcji eksportowana jest głównie iracka, ale też kurdyjska ropa.

Tymczasem iracka armia powiadomiła, że wojsko przygotowuje się do przejęcia kontroli nad kurdyjskimi obszarami graniczącymi z Syrią. Delegacja na czele z szefem sztabu irackiej armii generałem Otmanem al-Ganmim odwiedza tzw. trójkąt Fisz-Chabur, na granicy Iraku, Syrii i Turcji – oświadczyło wspólne dowództwo operacyjne w Bagdadzie. Uściślono, że chodzi o opanowanie granicy z Turcją w Ibrahim al-Chalil i z Syrią w Fisz-Chabur.

Niedawno doradca irackiego rządu ds. bezpieczeństwa zapowiedział, że w rejonie Fisz-Chabur są przejścia graniczne do Syrii i do pobliskiej Turcji, które Bagdad zamierza odbić z rąk peszmergów – kurdyjskich bojowników.

Przejście graniczne w samym Fisz-Chabur przy granicy iracko-syryjskiej, w pobliżu granicy z Turcją, jest pod kurdyjską kontrolą od 1991 roku, gdy USA i ich zachodni sojusznicy ustanowili nad północnym Irakiem strefę zakazu lotów, żeby chronić Kurdów przed siłami reżimu Saddama Husajna. Obszar po syryjskiej stronie granicy jest obecnie pod kontrolą wspieranych przez USA sił kurdyjskich w Syrii.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl