fot. PAP/Lech Muszyński

Od soboty obowiązuje nowelizacja prawa oświatowego umożliwiająca przeprowadzenie matur

Od dzisiaj obowiązuje nowelizacja prawa oświatowego, która umożliwia przeprowadzenie matur. Dzięki nowym przepisom, gdy rada pedagogiczna nie przeprowadzi klasyfikacji i promocji maturzystów, może tego dokonać dyrektor szkoły lub wskazany przez samorząd nauczyciel.

Nowelę prawa oświatowego w czwartek uchwalił parlament, a wczoraj podpisał ją prezydent Andrzej Duda.

Już wiadomo, że specustawy maturalnej nie trzeba było stosować w woj. małopolskim. Tam przeprowadzono rady klasyfikacyjne, a uczniowie zostali dopuszczeni do matury – poinformowała Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty.

– W wszystkich 422 szkołach, które mają przeprowadzać egzaminy maturalne, uczniowie zgodnie z harmonogramem zostali sklasyfikowani i dopuszczeni do matury. Nie trzeba było czekać na specustawę maturalną. W Małopolsce nauczyciele i dyrektorzy stanęli na wysokości zadania i wszystkie szkoły wydały swoim absolwentom świadectwa – podkreśliła Barbara Nowak.

Ustawa przewiduje również, że jeżeli dyrektor lub nauczyciel nie zdąży przeprowadzić klasyfikacji, to w tym roku szkolnym uczniowie ostatnich klas techników i liceów ogólnokształcących dostaną świadectwa po zakończeniu zajęć dydaktyczno – wychowawczych, czyli po 26 kwietnia 2019 r.

Egzaminy maturalne powinny rozpocząć się 6 maja.

RIRM

drukuj