fot. PAP/Lech Muszyński

Ponad 270 tysięcy uczniów przystąpiło do matury z języka polskiego

Ponad 270 tysięcy uczniów przystąpiło do matury z języka polskiego. W części pisemnej maturzyści mieli do wyboru rozprawkę na temat „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego lub analizę wiersza „Daremne” Anny Kamieńskiej. W tym roku nie ma egzaminów ustnych.

Z powodu epidemii koronawirusa tegoroczne matury odbyły się z miesięcznym opóźnieniem.

– Mamy nadzieję, że między innymi dzięki temu, że było kilka tygodni dodatkowo, mogliście się bardzo dobrze przygotować do tych egzaminów – powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

W poniedziałek o godzinie 9.00 maturzyści podeszli do pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.

– Już wszyscy wiedzą, że tematy to „Wesele” i interpretacja wiersza Anny Kamieńskiej. Mam nadzieję, że tematy przypadły maturzystom do gustu – oznajmił dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik.

Sami maturzyści nie kryją zaskoczenia.

– Spodziewałam się „Dziadów” albo „Wesela” i właśnie trafiłam na „Wesele”. Byłam przygotowana. Jednak wszyscy byli zaskoczeni tematem, bo był dość nietypowy – mówiła Paulina, maturzystka ZSK im. św. Jana Pawła II w Gdyni.

Chodziło o elementy fantastyczne w „Weselu”. Niewykluczone jednak, że część maturzystów wcale nie była zaskoczona. Na dwie godziny przed egzaminem w internecie wyszukiwano frazy związane z tematem matury. Dotyczy to wyłącznie województwa podlaskiego.

Centralna Komisja Egzaminacyjna podejrzewa, że doszło do przecieku. CKE złożyła już w tej sprawie zawiadomienie na policję. Na razie nie wiadomo, czy egzamin będzie musiał zostać powtórzony.

Maturzyści liczą jednak na dobre wyniki. Choć tradycyjne lekcje zakończyli w marcu, to przez ostatnie tygodnie uczestniczyli w nauczaniu zdalnym.

– Nauczyciele cały czas byli z nami w kontakcie, więc mogliśmy uczestniczyć w lekcjach, cały czas nas wspierali. W domu robiliśmy różne zadania i przede wszystkim przerabialiśmy arkusze z poprzednich lat – powiedziała Aleksandra, maturzystka ZSK im. św. Jana Pawła II w Gdyni.

W trakcie egzaminu maturalnego obowiązywały wytyczne sanitarne.

– Postaraliśmy się przygotować takie wytyczne, takie reguły funkcjonowania szkół w okresie egzaminów, aby szkoła była bezpiecznym miejscem dla maturzystów i nauczycieli – podkreślał Dariusz Piontkowski.

Zalecenia będą utrzymane do końca matur.

– Kwestia dezynfekcji rąk, maski, następnie przygotowanie sali według standardów i wymogów Sanepidu – to wszystko nam towarzyszy, aby zdrowie postawić na pierwszym miejscu – zaznaczył dyrektor Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Gdyni ks. prof. Wojciech Cichosz.

W razie choroby lepiej jednak pozostać w domu – podkreślił dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk.

– Jeżeli maturzysta źle się czuje, warto może, aby w trosce o siebie, o swój wynik, o innych – co też istotne, na egzamin nie przychodził, tylko skorzystał z tej możliwości, aby zdawać egzamin w terminie dodatkowym – wskazał Roman Kowalczyk.

Egzaminy w terminie dodatkowym rozpoczynają się 8 lipca. We wtorek maturzystów czeka egzamin z matematyki, a w środę z języka obcego. Matury będą trwały do 29 czerwca.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl