fot. twitter

Wspólna Polityka Rolna tematem nieformalnej rady ministrów rolnictwa UE

Ministrowie rolnictwa Unii Europejskiej przyjęli z zadowoleniem propozycję zwiększenia budżetu na Wspólną Politykę Rolną. Nie kryli jednak obaw dotyczących strategii Komisji Europejskiej, która zmierza do bardziej ekologicznego gospodarowania. W poniedziałek unijni ministrowie rolnictwa debatowali podczas wideokonferencji.

Przedstawiona w maju przez Komisję Europejską strategia proponuje m.in. wyłączenie w ciągu dekady spod produkcji rolnej 10 proc. ziemi na ochronę krajobrazu czy przeznaczenie 25 proc. pól pod uprawy ekologiczne.

– Zadaję pytanie czy to mają być uprawy ekologiczne prowadzone według norm ekologicznych, które bardzo często nie dają żadnej żywności, np. trwałe użytki zielone ekologiczne, które są pewnego rodzaju oszustwem. […] Czy to ma być produkcja ekologiczna dająca produkty, dająca żywność. Dająca to czego konsumenci poszukują czyli najwyższej jakości produkowane, wytwarzane bez chemii produkty żywności ekologicznej – wskazywał Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Niepokój unijnych ministrów budzi m.in. propozycja zmniejszenia do 2030 roku o połowę stosowania chemicznych pestycydów i środków przeciwdrobnoustrojowych dla zwierząt hodowlanych i akwakultury.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski ocenił, że nie jest jasne czy ambitne cele zmniejszania o 50 proc. użycia pestycydów i antybiotyków będą odnosiły się do obecnego poziomu ich stosowania w poszczególnych państwach, czy do całej UE.

– Musimy twardo pilnować interesów polskich rolników, bo jeżeli rolnicy nie będą w stanie sprostać tym wszystkim wymaganiom, jeżeli doprowadziłoby to do spadku dochodów, a przecież one i tak są niższe w skali Europy, dochody rolników są o ok 50 proc. niższe niż innych grup społecznych, zawodowych, przy ogromnej pracy i wielkim ryzyku ponoszonym przez rolników, to gospodarstwa będą upadały – mówił minister rolnictwa i rozwoju wsi.

W nowej perspektywie budżetowej  na lata 2021-2027 KE zaproponowała o 26,5 mld euro więcej środków na Wspólną Politykę Rolną. Łącznie na ten cel popłynie 391,5 mld euro. To oznacza, że polscy gospodarze mogą liczyć na dużo większe wsparcie niż pierwotnie zakładano.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl