S. Ławrow: Rosja przeanalizuje nowe kroki USA i poinformuje o reakcji

Rosja przeanalizuje kroki Stanów Zjednoczonych, które poinformowały o restrykcjach wobec rosyjskich placówek dyplomatycznych, i poinformuje o swej reakcji – powiedział w czwartek szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem.

Jak podało MSZ w Moskwie, rozmowa telefoniczna Siergieja Ławrowa i Rexem Tillersona odbyła się z inicjatywy amerykańskiej.

Rex Tillerson „poinformował, że w najbliższym czasie ogłoszone zostaną dodatkowe ograniczenia w działalności rosyjskich przedstawicielstw dyplomatycznych na terytorium USA, i przedstawił ich główną treść” podało ministerstwo.

Siergiej Ławrow ze swej strony „wyraził ubolewanie z powodu eskalacji napięcia w stosunkach dwustronnych” przekazał resort. Szef rosyjskiego MSZ powiedział również, że Moskwa „uważnie przeanalizuje nowe kroki ogłoszone przez Amerykanów”, po czym poinformuje o swojej reakcji.

Jak podał w czwartek Departament Stanu, USA zażądały od Rosji zamknięcia do 2 września jej konsulatu generalnego w San Francisco. Strona amerykańska zażądała też zamknięcia dwóch obiektów dyplomatycznych, w Waszyngtonie i Nowym Jorku.

USA uzasadniły te kroki faktem, iż wcześniej Rosja zażądała ograniczenia liczby personelu w amerykańskich placówkach dyplomatycznych na jej terytorium.

Rosja ma obecnie cztery konsulaty generalne w USA: w Nowym Jorku, San Francisco, Seattle i Houston.

Tymczasem, jak podała agencja TASS w czwartek wieczorem, do Waszyngtonu przybył nowy ambasador Rosji Anatolij Antonow, mianowany na to stanowisko 21 sierpnia.

PAP/RIRM

drukuj