Ławrow i Kerry omawiali sytuację Syrii

Szefowie dyplomacji Rosji i USA – Siergiej Ławrow i John Kerry – omawiali w sobotę przez telefon kwestię zorganizowania rozmów między rządem Syrii a tamtejszą opozycją – poinformowało rosyjskie MSZ na swej stronie internetowej.

Rozmowa odbyła się z inicjatywy strony amerykańskiej. Według MSZ Rosji omawiano też wykorzystanie potencjału innych krajów regionu do zdynamizowania procesu politycznego w Syrii.

Ławrow oświadczył w sobotę w wywiadzie telewizyjnym, że Rosja jest gotowa wesprzeć nalotami Wolną Armię Syryjską (WAS) i ściśle współpracować z USA w zwalczaniu ugrupowań terrorystycznych. Wyraził opinię, że w Syrii powinny odbyć się wybory parlamentarne i prezydenckie jako element politycznego rozwiązania kryzysu.

Jest zdania, że są duże szanse na postęp w uregulowaniu tego kryzysu w dającej się przewidzieć przyszłości. Podkreślił, że Rosja nie chce brać pod uwagę tylko interesów samego syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada czy opozycji, lecz jedynie interesy całej Syrii.

Kerry mówił w czwartek w Berlinie, że Stany Zjednoczone, Iran, Rosja i Europa są zgodne co do tego, że to Syryjczycy powinni wybrać swe przyszłe przywództwo, ale że na przeszkodzie stoi prezydent Asad.

Kerry, Ławrow, a także szefowie dyplomacji Arabii Saudyjskiej i Turcji rozmawiali w piątek w Wiedniu na temat Syrii. Nie udało się zasadniczo zbliżyć stanowisk, ale rozmowy uznano za pożyteczne i postanowiono je kontynuować.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl