fot. PAP/EPA

Merkel: integracja kluczem do sukcesu zawodowego uchodźców

Kanclerz Angela Merkel zapewniła dzisiaj, że imigranci z Bliskiego Wschodu, którzy mają prawo do azylu w Niemczech ze względu na wojnę w ich krajach, otrzymają szeroką ofertę integracyjną, w tym kursy językowe będące kluczem do sukcesu na rynku pracy.

„Imigrantom, którzy są prześladowani, których życie było zagrożone wskutek wojny i terroru, musimy stworzyć szansę na znalezienie u nas schronienia i zapewnić im takie schronienie” – powiedziała Merkel w cotygodniowym przesłaniu wideo do obywateli, zamieszczonym na jej stronie internetowej.

Niemiecka kanclerz zastrzegła równocześnie, że imigranci, którzy nie mają szans na pozostanie w Niemczech, będą musieli wyjechać z kraju.

Osobom mającym perspektywy na pozostanie w Niemczech władze zapewnią udział w kursie integracyjnym o wymiarze 600 godzin. Udział w takim kursie będzie możliwy jeszcze przed zakończeniem postępowania w sprawie przyznania azylu – podkreśliła Merkel. Jak dodała, dzieci uchodźców będą miały zapewnione miejsce w szkole lub przedszkolu. „Będziemy kładli nacisk na naukę języka” – zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu.

Merkel zwróciła uwagę, że stanowisko szefa Federalnego Urzędu Migracji i Uchodźców objął prezes Federalnego Urzędu Pracy Frank-Juergen Weise, co ma ułatwić integrację imigrantów na rynku pracy. Kursy językowe i zawodowe będą przystosowane do indywidualnych potrzeb uchodźców. Znaczna część imigrantów ma duże szanse na sukces – podkreśliła Merkel.

Od dzisiaj w Niemczech obowiązują zaostrzone przepisy azylowe. Nowe przepisy umożliwiają szybszą deportację obcokrajowców, którym odmówiono prawa do azylu. Wnioski o azyl obywateli Kosowa, Albanii i Czarnogóry, uznanych za kraje bezpieczne, będą mogły być rozpatrywane w trybie przyspieszonym.

Rząd uzasadnia zmianę przepisów koniecznością odmiennego traktowania imigrantów z krajów, gdzie toczą się wojny, i imigrantów zarobkowych z Bałkanów Zachodnich. Aby móc zająć się bardziej intensywnie uchodźcami zasługującymi na opiekę, należy szybko pozbyć się osób, które nie mają prawa do azylu – argumentują politycy koalicji rządowej.

Pod koniec września na terytorium Niemiec przebywało – według gazety „Bild” – ponad 190 tys. obcokrajowców zobowiązanych do opuszczenia kraju, lecz odmawiających wyjazdu.

Jak podał „Der Spiegel”, na jutrzejszym szczycie UE Merkel będzie się domagała usprawnienia pracy hotspotów – placówek na zewnętrznych granicach UE, które mają rejestrować imigrantów. Niemiecka kanclerz stoi na stanowisku, że z tych ośrodków w Grecji i we Włoszech imigranci powinni być kierowani bezpośrednio do poszczególnych krajów Unii.

Mimo silnego oporu w UE Merkel forsuje nadal pomysł ustanowienia stałego mechanizmu podziału imigrantów wśród wszystkich krajów członkowskich. W piątek w Saarbruecken Merkel powtórzyła, że jej celem jest znalezienie „wspólnego rozwiązania”.

„Izolacja nie jest w XXI wieku wyjściem, lecz tylko złudzeniem” – powiedziała. „Celem jest uczciwy i solidarny podział obciążeń w Europie” – podkreśliła.

W niedzielę w Brukseli odbędzie się spotkanie przywódców krajów bałkańskich i Merkel poświęcone kryzysowi migracyjnemu. Jak twierdzi „Der Spiegel”, brukselski „miniszczyt” zwołał szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, ponieważ przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk – osoba uprawniona do podejmowania takich decyzji – odmówił pomimo próśb Merkel zorganizowania takiego spotkania.

W tym roku do Niemiec ma przyjechać ponad 800 tys. imigrantów. Według mediów w rzeczywistości ich liczba może sięgnąć 1,5 mln.

 

PAP/RIRM

drukuj