USA: 29 ofiar śmiertelnych tornad na południu

Tornada, które od blisko tygodnia przechodzą przez południe Stanów Zjednoczonych spowodowały śmierć co najmniej 29 osób – podały w niedzielę władze. Żywioł przemieszcza się obecnie ku środkowej części kraju.

Bilans zabitych wzrósł po znalezieniu nowych ofiar śmiertelnych pod gruzami zniszczonych domów w Teksasie; w tym stanie śmierć poniosło 11 osób.

W stanie Missisipi zginęło 10 osób, a 56 zostało rannych; zniszczonych zostało tam ponad 240 domów. Synoptycy zapowiadają kolejne wichury na niedzielę i poniedziałek; dopuszczają możliwość wystąpienia nowych tornad.

W sąsiednim stanie Tennessee zginęło sześć osób, w tym trzy uwięzione w samochodzie, który wpadł do rzeki. Jedna osoba poniosła śmierć w stanie Arkansas; zniszczenia odnotowano tam w kilkudziesięciu gospodarstwach domowych. Również jedna osoba zginęła w Alabamie.

„Władze dokonują inspekcji infrastruktury i oceniają stan zniszczeń” – poinformowały władze miasta Garland na północny wschód od Dallas w Teksasie. Do ośmiu wzrósł tam bilans ofiar śmiertelnych; 15 osób jest hospitalizowanych, ale ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Nawałnica objęła obszar 5 km kwadratowych, niszcząc około 600 budynków, w tym domy mieszkalne.

Zdaniem meteorologów do tornad i powodzi w południowych stanach przyczyniły się rekordowo wysokie temperatury na wschodzie USA. Tornada na południu USA są zjawiskiem częstym na wiosnę, ale bardzo rzadkim o tej porze roku. Z kolei na zachodzie USA szaleją rzadko występujące w tym rejonie śnieżyce i ulewy.

Meteorolodzy podkreślają, że te wybryki pogody to skutek nadzwyczaj silnego w tym roku zjawiska El Nino, czyli ciepłego prądu na Pacyfiku docierającego do wybrzeży Ameryki Południowej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl