Premier Szydło uczestniczyła w Mszy św. w amerykańskiej Częstochowie

Premier Beata Szydło wzięła dziś udział we Mszy świętej w Doylestown, ważnym ośrodku polonijnym w Stanach Zjednoczonych, w którym znajduje się Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, nazywane Amerykańską Częstochową.

Premier Szydło została powitana brawami. We Mszy św. wzięło udział około dwóch tysięcy wiernych, spora część miała ze sobą biało-czerwone flagi. Po Eucharystii Szydło spotkała się z Polonią.

Jak podkreślił przeor Amerykańskiej Częstochowy z zakonu paulinów o. Rafał Walczyk, w Doylestown premier Beata Szydło jest pierwszą przedstawicielką najwyższych władz RP, która zawitała do Sanktuarium.

– To dla nas historyczna chwila, szczególne wydarzenie. Sympatyczne jest też to, że pani premier chce się spotkać z Polonią akurat u nas i możemy w jakiś sposób w tym pomóc. Pełnimy taką samą rolę jak Jasna Góra w Polsce. Jest to miejsce otwarte dla każdego pielgrzyma, czy jest to polityk, czy wędkarz, czy osoba świecka, czy duchowna – powiedział ojciec przeor.

Sanktuarium w Doylestown rozpoczęło działalność 26 czerwca 1955 roku. Pierwszą kaplicę przebudowano ze stodoły. Główny Kościół został poświęcony 16 października 1966 roku jako wotum na tysiąclecie Chrztu Polski z udziałem prezydenta USA Lyndona Johnsona.

W roku 1984 odwiedził Amerykańską Częstochowę prezydent Ronald Reagan. Cztery lata wcześniej był tam wiceprezydent George Bush.

W latach 1969 i 1976 przebywał w Sanktuarium ówczesny ksiądz arcybiskup Krakowa Karol Wojtyła.

Amerykańską Częstochowę odwiedza rocznie według szacunków około 300-400 tys. wiernych. Obecnie większość na niedzielnych nabożeństwach to osoby anglojęzyczne, zwłaszcza mające irlandzkie korzenie. Pielgrzymuje tam wielu ludzi pochodzenia filipińskiego, wietnamskiego, a także Haitańczyków, z których wielu nosi polskie nazwiska. Są to potomkowie polskich żołnierzy pacyfikujących z rozkazu Napoleona powstanie niewolników na Haiti.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl