fot. PAP/EPA

Turcja: kanclerz Merkel i Donald Tusk odwiedzili obóz uchodźców z Syrii

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk odwiedzili dziś w Turcji obóz dla uchodźców z Syrii. Merkel ma rozmawiać z premierem Ahmetem Davutoglu, by złagodzić napięcia w związku z kryzysem migracyjnym.

Merkel obok Tuska towarzyszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Politycy razem przylecieli do miasta Gaziantep w południowej Turcji, gdzie powitał ich na lotnisku turecki premier Davutoglu. W Gaziantepie, znajdującym się niedaleko granicy syryjskiego terytorium kontrolowanego przez Państwo Islamskie, z tej okazji zaostrzono środki bezpieczeństwa.

Z Gaziantepu politycy udali się autokarem do 100-tysięcznego miasta Nizip, by złożyć wizytę w położonym 30 km od miasta obozie dla syryjskich uchodźców. Po wizycie w obozie mają zacząć się rozmowy.

Wizyta da Merkel okazję bezpośredniego poznania sytuacji uchodźców syryjskich w Turcji, na których UE chce przeznaczyć zgodnie z porozumieniem zawartym 18 marca w Brukseli 6 mld euro. Ankara zgodziła się na deportację do Turcji z powrotem tych wszystkich uchodźców i migrantów, którzy po 20 marca przyjechali na greckie wyspy, i wysłanie z obozów w Turcji analogicznej liczby (ograniczonej do 72 tys.) do krajów europejskich.

PAP/RIRM

drukuj