Niemcy: dwa lata więzienia dla islamisty, uczestnika walk w Syrii

Sąd we Frankfurcie nad Menem skazał dziś na dwa lata pozbawienia wolności 21-letniego islamistę, który w Syrii pozował do zdjęć na tle wbitych na żerdzie obciętych głów żołnierzy wojsk rządowych. Sędziowie uznali czyny oskarżonego za zbrodnię wojenną.

Pochodzący z Offenbach mężczyzna udał się wiosną 2014 roku do Syrii, by wziąć udział w walce po stronie dżihadystów. Wkrótce potem powstały zdjęcia stanowiące materiał dowodowy w procesie. Jedno z nich rozpowszechniane było w internecie, inne śledczy zabezpieczyli w telefonie komórkowym matki oskarżonego.

Islamista twierdził, że został zmuszony do pozowania z obciętymi głowami ofiar, jednak przewodniczący składu sędziowskiego Thomas Sagebiel powiedział, że ,,swobodna poza” oskarżonego, przypominająca ,,myśliwego po polowaniu na dzikie zwierzęta”, świadczy o czymś wręcz przeciwnym.

Sąd nie zgodził się na wydanie wyroku w zawieszeniu. Sędziowie uznali za udowodnione, że oskarżony po przybyciu do Syrii przeszedł szkolenie bojowe.

Agencja dpa podkreśla, że jest to pierwszy wyrok skazujący na podstawie zdjęć wojny w Syrii.

Niemieckie media zwracają uwagę, że w Niemczech przebywa obecnie 270 islamistów, którzy brali udział w walkach w Syrii. 70 z nich służby uważają za zagrożenie dla bezpieczeństwa.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl